1. Şaman değişleri

  "Şaman eğitimlerine devam ettikçe, pek çok insanın "gerçek'' diye nitelendirdiğinin aslında kâinatın büyüklüğüne, gücüne ve gizemine ancak dokunabildiğini fark ederler. Yeni Şamanlar, deneyimlerini gerçekleştirirken ve ifade ederken çoğunlukla duydukları coşku ile gözyaşı dökerler. Ölümden dönme deneyimi yaşamış insanlarla ortak bir anlayışla konuşurlar ve başkalarının umutsuzluk gördüğü yerlerde onlar umudu görürler. Kâinatta saklı olan o muazzam güvenlik duygusunu ve sevgiyi keşfettikleri zaman bir değişim geçirirler. Yolculukları sırasında tekrar tekrar tecrübe ettikleri kozmik sevgi, günlük hayatlarında kendini gittikçe daha fazla ifade etmeye başlar. Tek başlarına olsalar bile asla yalnız değildirler, çünkü hiçbir zaman gerçekten tek olmadıklarını anlamışlardır arlık. Tıpkı Sibiryalı Şamanlar gibi onlar da fark etmiştir ki "Yaşayan her şey canlıdır!" Her yerde hayatla ve aileyle kuşatılmışlardır. Onlar, uzayın ve zamanın sınırlarıyla sınırsız olan ebedi şaman toplumuna geri dönmüşlerdir." Michael Harner


  “Şamanlara göre bütün dünya ruhlarla doludur. Dağlar, göller, ırmaklar (yer-su) hep canlı nesnelerdir. Bunlar yalnız coğrafi yapılar değil, fakat konuşan, duyan varlıklardır. Kutsal saydıkları dağlardan ve ırmaklardan bahsettiklerini dinlerken, gözle görülen dağlardan ve sulardan mı yoksa o isimleri taşıyan insanlardan mı söz ettiklerini fark etmek güçtür; ruh bizzat dağdır ve dağ bizzat ruhtur”.
  Wilhelm Radloff
  Bence delilik diye tanımlanan, saf zekanın, açıklık, dürüstlük ve doğallıkla, norm bariyerlerine takılmadan kullanılması biraz da. Deli gibi sevmek varken:)) Akıllı uslu oturulur mu.


  Saçlarımın arasına karışmış gökkuşağının üzerinden geçiyoruz. Kirpiklerimiz yağmur damlalarına batıyor. 'Senden iki tane olmalı' diyor; biri giderse öteki hep durmalıymış... Geçen Şubat cemre havaya düşerken o kadar etkilenmiş ki. Bu kadar yani.
  0

  Yorum ekle
 2. Enerjiyi bükmek...

  şiire dön diyor
  içimdeki sessizlik
  şiire dön
  şiire dönmek
  başlangıç ve sonsuzluktur
  şiire dön
  şiire dönmek aşkta buluşmaktır...

  Dereköy 14 Ocak 2017  Gerçek varoluş amacının ne olduğunu bilmeyen ve o nedenle de sürekli saçmalayan insanlar, enerjinin de farkına varmadan yaşayıp ölüyorlar çoğunlukla... 


  Bilimsel olarak da kanıtlandığı gibi her şey bir enerjidir. 


  İnsan en çok kendine ihanet eder. Kendi doğasına, kendi duygularına ve duyarlı olduğu her şeye. Çünkü egosu ihanet etmesi için çalışır... Onu dinin ve başka her şeyin kölesi yapan da budur. Aşktan korkar çünkü aşk kendi gerçek yüzüyle karşılaşması ve egosunun boyunduruğundan çıkıp kalbini açıp doğal haliyle yaşaması demektir. Bir yalan dünyasında yaşamak her zaman daha şaşaalı ve kolaydır. İhaneti gör ve doğanla barış ey insan-cık... 


  Her insan kendine doğru büyür ve kendine doğru yolculuk ederken karşısına çıkan her şey onun yolculuğunun yapı taşlarıdır. O yapı taşları bazen hedefi unutturur çünkü "an" içinde olan biten her şey için de kolektif bir enerjiye ihtiyacı vardır dünyanın... Farkına vardığın anda hem "an"daki gerçekliğin, hem hedefteki nirvananın tarif edilemezliğinin farkına varırsın ve belki de en has mutluluk budur... Şifa yolunuza çıktığında bunun ne denli biricik olduğunu düşünün ve şifayı içselleştirmek için kendinizi ve kalbinizi açın. Şifa binbir çeşittir... 


  Ağlamak, insanı içindeki masumiyet ve sevecenliğin derinlerine indirip, acının ve hüznün yol gösterici bilgeliğiyle buluşturur. Ağlamak kişisel gelişiminizde, sıkışmış enerjileri serbest bırakmanıza ve özünüzdeki sevgiliye sarılmanıza yardım eder...


  Egonuz kendinizle ilgili sevmediğiniz özelliklerinizin toplamı kadar güçlüdür. Bunlar bilinçaltı korkularınız da olabilir. Egonuzun köklerine inin ve o sevmediğiniz özellikleri de görüp sevin, korkularınızı şifalandırın. Egoya dair her şey şefkat ve sevgiye dönüştüğü zaman egonun gücü gerçek erk'e dönüşür. Böylece kendinizle olan kavganız sona erecektir. Kendinizle olan kavganız sona erdiğinde hakikat ve aşk kapısına biraz daha yaklaşırsınız.


  Aşkın gölgesi yoktur. O ışığın kaynağıdır. Tutulmaz, sadece yaşar, yaşatır, yaşanır. Aydınlatır... İnsanın egosu aşkı gölgeler. Aşkınıza gölge olmayın... Kaçanı kovalayan aşk değil egodur. Aşk iki kişinin birbirine doğru hiç hesapsızca koşmasıdır. 


  Hayatın şifrelerini doğru okumaya başladığınızda, aşkın içsel ve kişisel aydınlanmanızda hakiki bir yol gösterici olduğunu görürsünüz. O sizi en zarif biçimde bilinmezin tekinsiz fakat olağanüstü yabanlığına doğru çekerken, tek başına var olmanın sorumluluğunu fark eder, sevgilinin varlığının şefkat ve sevecenlik ile bezenmiş özgür bir çiçek olduğunu anlarsınız. 


  An gelir varolan her şeyin içindeki hiçlikle buluşursunuz ve onaya da gerek kalmaz. Enerjiyi bükmüş, tersine çevirmişsinizdir artık... 

  Eyvallah
  meselenin sonu gelmeden
  becereceksin.. hayatı
  lafının demi sekpare olacak
  tövbeni aşk için
  saçını meşk için bozacaksın
  yoksa kitapmış
  kibarlıkmış bahane
  rajonsuz kıracaksın aynasını
  ben adamım diyenin
  ki görsün parçalanmak neymiş...


  0

  Yorum ekle

 3. (Nilgün Marmara’nın anısına)

  Her intihar cinayettir ve katiliniz hayat ya da sistemdir

  Su Mühürlü Gezegen
  Dünya ki, en sahici yalanların evrensel hakikatlerle yıkandığı su mühürlü gezegen!
  Birlikte döne döne yemin bozmaya geldi herkes sana!
  Yoksa nasıl aşktan söz eder şu şaşkın beşer fi tarihinden bu yana...
  İnce belli, ateş sıcağı, kum saatinden süzülür de her fani, izi kalmaz...
  Ve yıkılır kinle kibir için için yanarken sen, zamanın suskun nefesinde.…

  Bu şiirimi çok sevdiğim arkadaşım şair Nilgün Marmara’ya adıyorum bugün; onun Dünya’daki hayatı terk edişinin 26. Yılında… Nilgün’ün kalbini 1987, 13 Ekim’den, 29 yaşından sonra bir daha kimse kıramadı. Bilincini hırpalayamadı. Ölü soyucu ve hamas-i acıdan süzülmüş, genetiği değiştirilmiş ürünlerin yağı gibi evrende yüzeye çıkmış, güzellikleri gasp edilmiş su mühürlü gezegende şair olarak yaşayıp, şair olarak terk etti burayı. Hem kadın, hem de şair olmanın çifte doğurganlığında, şiiri seçti. Kim bilir, belki de bu Dünya’da yaşamak da deli cesareti gerektirir ve bir tür, hayatın içine doğru intihar etmektir. Kuşkusuz, her intihar cinayettir ve katiliniz hayat ya da sistemdir.

  Nilgün Marmara; "Ey iki adımlık yerküre senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!" dedikten bir süre sonra bir büyük adımla ayrılmıştı aramızdan. Günün sıradanlığını bozarcasına, evinin penceresinden sonsuzluğa atladı. “Sol cici ayağı önde, sağ cici ayağı arkada”… Ardında, yazılmamış şiirleri, okunmamış kitapları ve biz kaldık.

  Dünya’nın ya da hayatın arka bahçesinde ne görmüştü Nilgün? Elbette bugünü görmüştü. Ruhsuzluğu; kötünün çırılçıplak gerçekliğini ve organize olmuş kötülük dayanışmasının mikrodan makroya parayla olan çelikten göbek bağını; görmüştü. Paranın, güçlü ve kötünün, iktidar sahibi ve sahte inançlarla bezenmiş narsis hırslının elinde ne kadar vahşileşebildiğini görmüştü. Arka bahçenin en tenha köşesine gizlenip, çocukların topunun kaçmasını bekleyen çeşit çeşit iblislerin nefesini duymuş, kokusunu hissetmiş, o nefeste gizlenip, hızla büyüyen bulaşıcı faşizmi görmüştü.

  Öncelikle çok akıllı, duyarlı, güzel ve hakiki bir insandı Nilgün. Rezső Seress’in insanları intihara sürüklediği iddia edilen, Billie Holiday yorumu Gloomy Sunday’i inadına her gün dinledi. Zamansız ve yıldan yıla kararlı bir inatla ve biriktirilmiş bir istekle ayrıldı su mühürlü gezegenden. Böylece, olur ya hani, en dost bildiklerinin basit ihanetlerini görmedi. Gelir ya insanın başına; çocukluk arkadaşlarının hem büyüyüp hem de orantısız küçülerek, en zalim saflarda emperyalizmle, radikal fundamentalistlerle işbirliği içinde olduklarına tanıklık etmedi. Tanıdıklarının, içselleştirilmiş bir iktidarla yaptıkları pişmemiş çiğ kalmış dedikodularına maruz kalmadı, yargılanmadı. Ona kimse, bir arkadaşının intiharı, ruhunu cayır cayır acıtırken, densizce; “dikkat et senin de sonun öyle olmasın” diyemedi. Anlam yüklediği birçok şeyin, anlamsız insanlar tarafından viski eşliğinde tüketilişini izlemedi. Erkek egemen edebiyat dünyasının, şiir yazan kadınlardan, ya intihar, ya trajik bir ölüm ya da hastalık beklentisinin psikolojik baskısını üzerinde fazla hissetmedi. Bütün bunların yaşanılabilirliğini, Dünya’nın o alacakaranlıktaki arka bahçesinde çok erken görmüştü. Devletin sürekli kılık değiştirerek karşısına çıkarttığı kadar katliam, bilincini cendereye almaya yetmişti. Kendi kuşağının beline ve bilincine postallarla indirilmiş bir kara darbenin giderek kararttığı topraklarda şiirle yaşamaya 7 yıl daha tahammül edebildi; “hayatın neresinden dönülse kârdır” diyerek, Cemal Süreya’nın tarifiyle, “bekleme salonu” olarak gördüğü bu Dünya’dan gitmeyi seçti ve yepyeni bir evrene kuantum zıplaması yaptı. Sahtekârların, nankörlerin, ruhsuzların olmadığı bir başka paralel evrene… Ardından olumsuz konuşan oldu mu bilmiyorum. Ben duymadım. İyi ki duymadım. Oyardım.

  Nilgün Marmara görmüştü evet… İsteyen herkes görebilir. Arkadaş! bak çevrene. Gözünü perdeleyen kapitalist reklam artıklarından yapılmış bütün gözlükleri çıkartıp, güneşin aydınlığında bak. Bizim ve doğmuş, doğmamış çocuklarımızın yüzündeki gülümsemeyi, kalbimizdeki aşka yoğrulmuş sevgiyi, aklımızın olmazsa olmazı devrim sevdasıyla halvet olmuş özgürlüğünü çalıp da yerine iktidarın kâbuslarını ve korkularını koymak için cin tayfasıyla işbirliği içinde uğraştıkları günlerdeyiz.

  Kimiz biz… ; Biz ısırgan otu ve koza yaptığında içinden çıkacak kelebeğe âşık tırtıl kadar gerçek ve hakikiyiz. Biz doğurmadığımız ve henüz doğmamış bütün çocukların ebeveynleriyiz. Biz gelmiş geçmiş, hani şu daha kallavi söylenişiyle, ezel ebet Prometyus’un, Agni’nin ruhuyla var olan savaşçılarız. Yaratıcıya şirk koşan sahte amincilere rağmen; o kadar çokuz, o kadar haklıyız ki Hak’ın ta kendisi gibiyiz birlikte. Öyle bir başka türlü ve sahici süzüldük ve ulaştık ki kendi olan, kendi olabilen, kendini “bir ve biz” olan için sevebilene. Hu ile namasteyi, aşk ile bütünleştirip eyvallah eyledik.


  Nilgün şimdi burada olsa, sabah kahvesini sohbetle birlikte içer, uzun uzun denize bakardık. Sonra Gezi Parkı’nda arkadaşlarla buluşur, ağaçlara, yakışıklı delikanlılara sarılır, aşık olur, aşık olunur; polislere karanfil uzatır, kafalarına leblebi fırlatır, dekoltelerimizle İstiklâl’i koşar, Cumhuriyet Meyhanesi’ne sığınır, çapulupdururduk. En naif ve nüktedan hallerimizle… 


  İktidar egodur, para enstrüman, aşk yegane hakikat…

  Siyasi hologram reklamlar tam paralel evren muhabbetine yaraşır bir uygulama olarak nursuzluk topu gibi hayatımıza katıldı.
  İyice siyaset-i trajikomik korku türünde bir bilimkurgu ülkesi olduk. Yönetmen-senaristimiz, hem yazıyor hem oynuyor hem yönetiyor; set amiri, ışıkçısı hepsi aynı şahsiyet.
  Bu konu üzerine yapılan espriler bir yana, durum vahim denecek ölçülerde ciddi. Komik olsa da ciddi. Çünkü cici bilincimiz tehdit altında. Kontrolü elden bırakmamak ve bu had safhadaki faşizan reklam siyasetine karşı koruma kalkanlarımızı son kapasitede çalıştırmalıyız.  
  Israr ediyorum; gün itibariyle iktidardakilerin yaşadığı durum en çok; para karşılığı seks satın alan bir erkeğin psikolojik açıdan yaşadığı travmaya benziyor… İlk cinsel ilişki, ilk siyasi ilişki gibidir erkekler açısından. Orada kurulacak iktidar, para ve aşk ilişkisi ömür boyu sürecektir çünkü…
  İktidar egodur, para enstrüman, aşk hakikat.
  Egoyu ve aşkı para enstrümanıyla besler ve çalarsanız bilincinizde açılan yaraları, ruhunuzun tedavi etmesi çok zordur. İktidar beslemesi egonun varıp varabileceği yegâne yerin de narsisizmin dorukları olduğunu hep yinelemekte yarar var. Öyle çünkü. Görüyoruz, yaşıyoruz, deneyimliyoruz.
  O “para karşılığı seks satın alan erkek travması” öyle bir travmadır ki adam hiç farkına varmaz fakat tüm hayatın, yaşam biçimini, bakış açısını tümüyle etkiler ve ele geçirir. Aşkla ve kadınla ilgili her şey bir meta gibi “satın alma” trendi üzerine inşa edilir. Aşık olduğunu düşünürse sevişemez. Kendi yöntemleriyle bir alış satış senedi düzenlemeyi başaramadığı sürece platonik yaşar. Seksi de aşık olmayacağı, olaMAyacağını düşündüğü türden kadınlardan satın alır. Son nefese dek.
  Kadın için de çok çok önemlidir ilk ilişki elbette… Çünkü yaşadığı toplumda “aşk”ı özgürce yaşamak öğretilmemişse; para enstrümanını en iyi kullanan erkek egosunun iktidarı altına girer.
  Oradan çıkış da çok zordur maalesef. “Görücü” usulü, tanımadan zorla evlenmeler de buna dahil. Kurban ve hizmetçi rolünün içinde ne kendinin ne Dünya’nın farkına varmadan geçer gider ömür.
  Her iki cinsin de ulaşacakları en uç nokta; aşkın karşı kutbu “nefret” ve “nefret ilişkileri” ile sınırlı kalacaktır artık. Kuşkusuz en çok zedelenenler de henüz yetişkin olmamış çocuklar olacaktır.
  Siyaset gemisi de aşk gemisi gibi aynı ego ve iktidar merkezli hasletler yüzünden bir kez kaçtı mı, ne hücumbotla, ne besmeleyle, ne hologramla, ne yüzerek yetişmek mümkün olmaz.
  Elhamdül İllah okyanusların sahibi sadece Müslüman narsisler değildir.
  Evrensel enerjinin sopası yoktur fakat aşktan vazgeçmeyenlere bağışladığı bir başka savaş sanatı vardır.


  Sun Tzu der ki: “İnsanlar bir kez birleştiler mi, cesurlar tek başlarına ilerleyemez, korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler.”

  Pezo Kapitalizm ile Mama Popilerizm

  Oldukça doğru bulduğum bir eski söz vardır. “Sahte samimiyet, hakaretten beterdir”.

  Bu sözün içerdiği hakikat, böylesi bir durumla karşı karşıya bırakılmış, farkındalığı güçlü, ancak, “sahte samimiyet” uygulayan kişilerce, farkındalığının farkına varılmamış olanda duygusal anlamda çöküntü bile yaratabilir. Elbette izin verirse... Zaten, teozofik açıdan irdelendiğinde bu türden sahte bir samimiyetin, kişide yaratacağı etki, duygusal bir durum olmaz, olmamalıdır. Çoğunluğun birbirinin arkasından en acımasız eleştirileri yapıp, köseleleşmiş suratlarla birbirinin yüzüne gülebildiği ilahi bir komedinin oyuncularıyız bugün. Şayet tin insanı olma yolundaysan, bu çok zorlu yolun yolcusu olarak, oyunun içinde oyuncu olmamak için yapabileceğin yegane şey belki de absürd tiyatro örneklerindeki gibi canlı bir aksesuar, dekor olmayı seçmektir. Bırak senin aynı sahnede olduğun zamanlarda onlar senin üzerine bassınlar... Farkındalığı olan bir absürd tiyatro izleyicisi, dekorları ezen, onlara basan ayağı değil, ezilen çiçeği, kesilen ağacı, yuvarlanan vazoyu, yırtılan kitabın sayfalarını hatırlayacaktır. Farklılık ve farkındalık burada! Kapitalizmin insan aklını bulandıran, bunalttıran tuzaklarına düşmeden farkındalık yolunda ilerlemek kolay mı!

  Türkiye topraklarının gerçek halkı, en azından aşka aşık angut kuşları kadar ülkenin bir ucundan diğerine uçtukları takdirde, bu “sahte samimiyet”in geç de olsa farkına varacaktır. Ve birçok şey inceldiği yerden şöyle bir kopacaktır.. kopmaya da başlamıştır farklı coğrafyalarda aynı hasletlerin yarattığı nedenlerden dolayı... Seçim dönemlerinde para, odun kömür ve erzakla gözü aldanan, karnını doyurana yürekten bir kıyak yapan aç insan, aslanın ağzındaki ekmeği, bağırsaklarına inmeden ele geçirmeye çalışırken kolunu bacağını yitiriyor artık. “Açız” diyor halklar. Canlı olmaktan kaynaklanan en temel gereksinim “Açlık”...

  Pezo Kapitalizm ve mama popularizmin, kısaca söylemeye çalışırsak “kapist-pop”un yazdığı çalakalem ve düzensizce oluşturulmuş absürd tiyatro aslında belki de son sahneye ulaşmış bulunuyor.. (Nedir, Pezo Kapitalizm ve Mama popularizm? “Kapist-pop” yani: cat-dog gibi, fakat onlar kadar komik değil, aralarında menfaate dayalı kavgalar bile yoktur, sürekli bir halvet hali cıvık cıvık bir yapışık ikili ilişki)  Sahte delilerin başrol oyuncularını oluşturduğu, iktidar, güç, bürokrasi ve hiyerarşik düzen içinde yer almayan herşeyi ve herkesi aksesuar ve dekor olarak kullandığı bu bozuk absürd tiyatronun Dünya sahnelerinde gişe rekorları kıramadığı günlerdeyiz. Halk artık bu kadar kepazelik yüklü replikleri duymak istemiyor çünkü. Örnek: “Bunlar, koministlerden de beter”... “Ayakların baş olduğu yerde düzen olmaz”...

  Haydi bir damardan altını çizelim, küresel bakalım. Yer Küreleri top top yapalım, kızlara misket atalım:

  Hafif meşrep sermayenin, sereserpe serbest dolaşımda, tüm dünyada, ölçüsüzce, önüne gelene vermesi ve alması, her güzel bulduğu yere, futursuzca yerleşmesi artık bulandırdı denizi, uyandırdı kerizi. Bu hafif meşrep sermayenin cebinde savaş sanayiinden, çocuk pornosu satışlarından kazandığı dolarlarla birlikte gerçekleştirmekte olduğu serbest dolaşımının yarattığı eşitsizlik, pezo kapitalizm ve mama popilerizmin hepimizi sermayesine katıp üzerimizden de ürettiği lüks ve sefa düşkünü borsa tüketim ekonomisinin sapıklarını geçirmesine izin veremeyiz. İnsanın kullanımı dışındaki kapital kimin umurunda çocuk pornocusu pezo ve mamalardan başka.


  Sahi hiç düşündünüz mü! Niçin hiç kimse çıkıp da Türkiye, Küba olabilir mi diye sormuyor? Nereden mi aklıma geldi? AKP hükümetini koministlerle mukayese edenler, “bunlar koministlerden de beter” demiş ya.. AKP icriatı İran, Malezya, Arabistan benzetmelerini dillere dolamıştı. “Türkiye Malezya olur mu” diye sorup duruyordu rengarenk basınımız uzun bir süre... Kominizmin, pezo kapitalizm ve mama popilerizme karşı direnebilmiş en saygın ülkesi Küba da oradan aklıma geldi. Ben de “Türkiye Küba olabilir mi” diye soruyorum. Var mı yanıtlamak isteyen? Hakiki samimiyetle lütfen.  Paralel Cennet

  Paralel Evren Türkiyesi bizim Türkiyemizi cebren ve hileyle ele geçirme savaşını sürdürüyor. Sanırım en amansız düşmanlarını en üst mevkilere getirebilecek kadar saf insanların yaşadığı başka bir ülke yoktur. Ecişle Bücüş’ün egemenlik kurduğu da…

  Çoğunluğu etkileyecek düzeydeki hırsızlığın meşrulaştırıldığı Paralel Evren Türkiyesi’nde; oldukça karanlık bir dönemden geçiyoruz. Bu etkilemenin insan bilincinde açacağı yara büyük. Ve nesilleri dahi olumsuz etkileyeceği kuşku götürmüyor.

  Ancak ne yazık ki artık iyi ve güzel, doğru ve kapsayıcı olanı ararken “kötünün iyisi” prensibine sığınanlarda da artış var.
  Ülkeyi bir çirkinlik ve çirkeflik ele geçirmiş durumda. Güzel olan her şeyi de kendi kara deliğine çekip, kirletmek için yarışan bir çirkinlik ve çirkeflik bu. Bu çirkeflikteki; alternatif iman, alternatif inanç, yaradana olan göstermelik, cennet ihalesine parsellenmiş sevgi; vicdanla ve yaratılmış olan her şeye karşı hakiki bir aşkla beslenmediği için karanlığa hizmet ediyor. Demek ki Paralel Cennet de söz konusu…

  Sağ gösterip sol vurmak yerine sol gösterip kafa kol bacak girişenler yüzünden yaşamak fiili hem sözlükteki anlamını, hem de kavramsal açıklamasını yitiriyor; aynı adalet ve etiğin yitirdiği, demokrasinin fundamentalist molla sistemi tarafından iğdiş ve hadım edildiği gibi…
  Yüce Atatürk’ün gençliğe hitabesinde yazdığı her şeyin bir bir gerçekleştiğini, o muhteşem kurtuluşun, adeta şehit kanlarıyla alay edilircesine heba olduğunu görüyoruz. Damarlarımızdaki kanda Paralel Evren Türkiyesi’nden bulaşmış nassis virüsten kaynaklanan, septisemi olmalı ki, halâ Godo’yu bekler gibi hilenin ve ihanetin kendi kendine sona ereceğini bekliyoruz.

  Kâbus her yerde. Birçok faili meçhul dedikleri cinayetlerin azmettiricileri aslında çok meşhur ve elini kolunu sallaya sallaya devlette üst, insanlıkta en alt mevkilerde geziniyor. Çünkü öldüklerinde sabah dokuz, akşam on dokuz, Cennet’te huri becereceğini sanan Nuriler için öldürmek; Cehennem’e hizmet etmek anlamını taşıyor.

  Dünya konjonktürüne baktığımızda, bu tür insani çöküşlerin tüm zamanlarda, bütün coğrafyalarda yaşanmış olduğunu görüyoruz.
  Sanırım ki bundan şu sonucu çıkartabiliriz. Dünya’da medeniyet ve teknoloji geliştikçe, insan faktörü vicdani bozunmaya uğruyor. Ve çağımızda, Paralel Evren Türkiyesi bu konuda da başı çekiyor.

  Zaten, etiğin, ahlaksızların elinde ahlaka dönüşmesinden kaynaklanan bir toplumsal çöküş de söz konusu. Örneğin; sosyal medyada entelektüel olma ve bu oluşu gösterme hırsı; daha açıkçası kendi kendini reklam hastalığı o kadar basitleşti ki... Alev Alatlı ve İlber Ortaylı'ın "paçozluk" olarak tariflendirdiği hallere tam bir örnek teşkil ediyor.

  Ve şunu belirtmekte de yarar var: Bu tür paçozluk, ne akademik kariyerle, ne maddi refahla yok olmuyor; hatta daha tiksinç bir hal alıyor… O türler hep böbür böbür… Sanırım bu duruma düşüp düşmemek, bütünleştirici felsefenin, farkında olup olmamakla, vicdanla, gönül gözünün açık ya da kapalı olmasıyla ilgili bir şey… Haa tabi bunların farkında olduğunu sanıp da içi vıcık vıcık kapitalizm lağımı gibi olan çok insan var. Çünkü bütünteştirici felsefenin farkına varmak bir yaşam biçimidir. İçseldir.

  Bu iflah olmaz hırsla, tarihte ve romanlarda kahraman aramak da moda haline dönüştü.. ki; bu türden aşırı hırsın, narsis bir kişilik özelliği olduğu aşikar.
  Oysa gerçek kahramanlar çoğunlukla, belki de hiç bakmadığımız, görmediğimiz başka bir boyutta, kendi kendilerine yarattıkları etikle bezenmiş bir dünyada yaşıyorlar. O kişiler belki yan komşumuz, eski mahalle ya da okul arkadaşımız, veya sokakta yanımızdan geçen herhangi biri de olabilir. Çoğumuzun görmezden geldiği, küçümsediği kahramanlar.  Kıstasları sadece ve sadece maddiyat olan gözlerin ve kalplerin onları görebilmesine imkân yok.  

  Gerçekten de Dünya temiz ve saf kalınması zor bir gezegen. Zoru başarmak için acılarla mücadele ediyoruz çoğumuz. Bizler, vicdani zafiyet içindeki ruhsuzlar tarafından kirletilmiş bir Dünya'da temiz kalmak için uğraşan savaşçı ruhlarız.
  Bu Dünya’da içsel yolculuğun farkına varıp; çoğu sıradan insanın göremediğini görmek; yapış yapış kendini reklam etmek için her şeyi kullanan, ne kadar kapitalist olduğunun kendi bile farkında olmayan kapitalistlerden ve ham insansılardan olmamak mümkün…

  Bu yolda ilerlerken tek mülkümüz ve de sevgi yüklü lüksümüz ruhumuzun kiracı olduğu bedenimiz... Bunu unutmazsak, sevginin gücü bizi her zaman koruyacak, kollayacaktır.


  Belki Godo bile gelir…  0

  Yorum ekle


 4. Kaybedilmiş aşkın filmi: Anomalisa

  Tüm insanlığın ve insanların büyük bir hızla birbirine benzediği bir dünyada, aslında insana kendisini farklı hissettirebilecek aşktan başka bir şey kalmamıştır. Çünkü bu delilik boyutuna varmış aynılık dünyasında artık aşk, değişimi temsil eden biricik anomali olarak kalmıştır.
  Bu tehlikeli normallik içinde insanın kurtuluşu anormal olarak dışlanandadır. Ancak tüm çoğunluk o kadar alışmıştır ki bu aynılığa, bozulmasını istemez ve aşkı değişim için bir tehdit olarak görür. Erteler, ertelettirir ve zamandan çalarak ilerler çoğunluk. Oysa aşk ertelemeye gelmez.
  Charlie Kaufman’ın belki de başyapıt olarak değerlendirilmesi gereken filminin adı Anomalisa. Usta yönetmen günümüzde her şeyin nasıl hızla aynılaştığı, sıradanlaştığı ve aşkın yine insanın kendisi tarafından nasıl imkansızlaştırıldığının filmini yapmış.
  Kuklalar dünyasında bütün yüzler birbirine benzer ve her şey olması gerektiği gibi bir düzen içindedir. Kapitalizmin gardiyanlığında kendi hapishanelerine tutsak edilen insan; tektiplilik tutsaklığından payını öylesine almıştır ki, artık sesi dahi aynıdır. Ki yönetmen Kaufman Amerikan sinemasının da tektipliliğine baş kaldıran yapıtlar üreten sinemacılardan biridir zaten.
   Kahramanımız İngiliz Michael Stone da çok ünlü biri kişidir ve yazdığı kitapla ilgili konuşmak için Amerika’ya gelmiştir. Böyle bir ortamda, kendi yaptığı iş dahilinde belki de artık değişimden başka hiçbir şeyin bu tımarhaneden çıkış kapısı açamayacağını anlayan kahramanımız, “değişik” bir ses duyup mutsuzluğunun sebebinin farkına varır. Aşk aslında insanın özündeki en basit, en sıradan, en naif ve bir o kadar da biricik olan haldir.
  Her şeyin pazarlama ve imajdan ibaret olduğu çıplak gerçeğinin kabusa dönmüş ortamında gerçekten farklı ve özgün olanın ise şiddetle dışlanması kaçınılmazdır.
  Günümüzde, sosyal medya sayesinde herkesin kendi çapında bir tür “şovmen” e dönüşüp, sıkı ve sahte bir tatmin küvetinde yüzdüğü bir gerçek. Böyle bir ortamda, zihnimizde yarattığımız mükemmel kişiyi ararken aşktan da olabildiğince uzaklaşırız. Aşkı mükemmelleştiren, kişilerin mükemmelliği değildir çünkü. Kişilerin o aşk içinde kendi olarak kalabilmeleridir. Aşk, özgürlükten vazgeçmek değil; aşk için vazgeçebilmektir. Bir dışavurumdur.
  Kaufman filmlerinde gündelik, sıradan konuşmaları, olması gerektiği gibi kullanıyor ve böylece diyalogların senaryoyu değil, geniş anlamda senaryonun diyalogları yönlendirdiği filmlere imza atıyor. Senarist, yapımcı ve yönetmen olan Kaufman, ilişkiler bazında gelişen olaylarda, toplumsal çöküş ve yozlaşmaya neden olan dinamikleri sorgulayan bir sinemacı.
  Anomalisa’da bu yozlaşmanın, insanların algılarını ne kadar değiştirip ele geçirmiş olduğu da çok güzel vurgulanmış. Bir örnek verecek olursak, “Oyuncak” dükkanı soran kahramana, Taksi şoförünün verdiği adres Seks dükkanı çıkıyor.
  Yönetmen, toplum önünde “başarılı” kimliğiyle isim yapmış olan kişilerin aşk dahil her şeyi daha çok hak ettikleri yanılsamasını hemen hemen her filminde işliyor. Sanatın sanat olmaktan çıkıp, toplumu mutlu eden bir metaya dönüşmesi için sanatçının nasıl tüm hayatından vazgeçecek denli hastalanması ya da trajik bir biçimde ölmesi gerektiğini vurguluyor. Çoğunluk o aynılık içinde kendi kendine yarattığı hastalıkların ardına saklanarak yaşamını sürdürüyor. Çünkü kaçış kapılarının dahi kendi yansımalarımız tarafından tutulmuş olduğu bu şizofrenik, paranoit ve fregolik ortamda hastalık belki de ruhumuzu sağaltan bir faktöre dönüşüyor.
  Oysa sanat ve sanatçı farklı olmak için ne kadar çabalarsa çabalasın o kadar daha fazla sıradanlaşıp küçülüyor ve gözden yitip gidiyor. Aşkın basit ve saf halinden uzaklaşıyor.
  Kaufman; filmlerinde genellikle, toplumsal hayatın olağan gibi görünen olağandışı akışının bireyleri nasıl hasta ettiğini beyaz perdeye yansıtıyor. Bu açıdan da Holywood sınırlarını aşan bir yönetmen.
  Kaufman’ın, Francis Fregoli mahlasıyla bir tiyatro oyunu olarak kaleme aldığı bir eser Anomalisa. Fregoli ise Türkçe’de “Binbir Surat Sendromu” olarak bilinen bir tür psikiyatrik hastalık olarak tanımlanıyor. Filmin stop-motion (bir tür animasyon) olarak çekilmiş olması da bu açıdan çok yerinde bir karar olmuş doğrusu.
  Anomalisa; aşk gibi bildiğimiz, alıştığımız kalıpların dışına çıkan bir basitlik ve naiflik içeriyor. Aşkın o sıradışı güzelliğini Lisa’da kişiselleştirmiş Kaufman.
  Aşk bu toplumsal düzende insan olarak varolduğumuzu hatırlamak, aşka yüz çevirmekse, robtlaşmak, kuklalaşmaktır. Çünkü aşk bilinçtir; farkındalıktır.. ve insan bilincini kaybetmemelidir.
  Kaufman’ın Anomalisa’sı gerçekten izlemeye değer, iz bırakan bir film…  Mucizeye duyulan aşkın filmi: Siyah

  Hiçlik ve boşluk içindeki bir insanı oradan çıkartmak çok zordur.. ancak o kapkaranlığa girip, o sonsuz hiçlik ve boşluk halini duygu ve sessiz sözcüklerle doldurmak; mümkündür… Sevgiyle, sabırla, aşkla…
  Siyah filmi; sıradan insanın aslında ne kadar bencil, ben merkezli duygular ve tavırlar içinde yaşadığını ve ne kadar gereksiz ayrıntılara kafa yorup, çoğunlukla sorun üreticisi olduğunu saniye saniye hatırlatan bir film…
  Siyah; hayatın sunduklarına karşı ne kadar nankör ve şımarık olduğunuzun filmi…
  2005 yapımı bu Bollywood filmini izlerken gözlerinizin dolmaması mümkün değil. Çünkü dramatik yapısı, kurgusu ve mekân-ışık birlikteliği de çok başarılı kotarılmış. Zaten, oyuncuların tümün performansı da gerçekten olağanüstü etkileyici…
  Çaresizliğin ve yenilginin karşısına çelikten bir totem gibi dikilen umut ve başarıyı iliklerinize kadar hissettirecek denli iyi oynuyorlar. Film oldukça damarlara kadar etki eden bir dram olmasına rağmen zaman zaman gülümsetiyor da seyirciyi. Çünkü kalbiyle gören ve duyan insanlar mutlu olmasını da bilirler. Çığlıkları kahkahaya dönüşebilir ve dans da ederler. Hint filmlerinin olmazsa olmazı gibidir dans…
  Bu film benim açımdan bir aşk filmi.
  Ancak bu klasik anlamda bir aşk değil. Bu filmdeki aşk; ‘inanç’a ve hayatı mucize olarak görmeye karşı duyulan aşk.
  Bu filmdeki aşk; ‘İmkansız’ sözcüğünün ve anlamının hem karşısına hem de yerine konulan “aşk”…
  Dokunmanın ve dokunarak görmenin; simgeleri, doğayı, canlılığı ve cansızlığı siyahtan ve boşluktan alıp ışığa taşımasının filmi Siyah…
  Adeta Toltek Bilgeliği’nin insanda bulunması gereken anlaşmalarını yapmışçasına; bebekliğinden itibaren kör ve sağır olan ve 8 yaşına gelene kadar hiçbir şey öğrenmeden, hiçbir sözcükle büyülenmeden, modern dünyaya hapsedilmiş vahşi bir hayvan gibi yaşayan kız çocuğuna hayatını sabırla adayan sıradışı bir öğretmen… Öyle bir adayış ki; kendini ve her şeyi unutabilecek kadar büyük bir adayış.
  O sıradışı öğretmen, siyah bir boşlukta yaşamaya mahkum bırakılmış ve kendi babası tarafından akıl hastanesine gönderilmek üzere olan kız çocuğunun hayatına ışık gibi giren bir melek adeta.
  Yönetmet Sanjay Leela Bhansali gerçekten çok başarılı bir filme imza atmış ve yapım, Hint sineması açısından da gurur kaynağı olmuş.
  Bu filmi izlerken ve izledikten sonra çoğu kişinin en azından bir süre de olsa hayata ve var olmaya farklı bakacağından ve baktığından kuşkum yok. Hayata, insana ve koşulsuz sevgiye çok önemli bakışlar içeriyor bu film. Kendinize bir iyilik yapın ve izleyin…
  Film Uğur Yücel tarafından, Benim Dünyam adı ile Türkçe’ye uyarlandı. Başrollerinde Uğur Yücel ve Beren Saat oynuyor.
  Orjinalinin künyesi şöyle:
  Yapım: 2005 - Hindistan, Anguilla
  Tür: Dram
  Süre: 122 dakika
  Yönetmen: Sanjay Leela Bhansali
  Oyuncular: Rani Mukherjee, Amitabh Bachchan, Ayesha Kapoor, Nandana Sen, Sillo Mahava, Chippy Gangjee, Arif Shah, Mrs. Gomes, Kenny Desai, Jeroo Shroff, Shernaz Patel, Dhritiman Chatterjee, Mahabanoo Mody-Kotwal, Bomie E. Dotiwala
  Müzisyen: Monty
  Görüntü Yönetmeni: Ravi K. Chandran
  Senaryo: Sanjay Leela Bhansali
  Yapımcı: Sanjay Leela Bhansali


  Feryal Çeviköz


  0

  Yorum ekle


 5. Erkekler Kadınlardan Niye Korkar

  Aslında bu başlığı, toplumdaki normal ve duyarlı herkese sonsuz tarifsiz hüzün veren Özgecan yazısını yazarken atmıştım önce. (Özgecan için yazdığım Yazı aşağıda) Fakat sonra bu başlığın altına yazacağım yazının çok da ciddi ve ağırbaşlı olamayacağını hissettim ve değiştirdim. Ya da Özgecan gibi bir güzelliğin böyle gaddarca ebediyete gidişi sonrasında aşağıda yazacaklarımı yazamazdım.

  Ancak bu konu son zamanlarda o kadar çok karşıma çıkmaya başladı ki, yazmak da elzem oldu.

  Kadim olduğu halde yeniçağın modern dünya insanı için yeniden ve yeni bir keşif gibi algılanan öğretiler gösteriyor ki, insan, ruhu aracılığıyla birçok yükle birlikte doğuyor. Erkek olsun, kadın olsun bu böyle. Her gün biraz daha ilerliyoruz.  

  Henüz kaybettiğimiz sevgili Yaşar Kemal’in şu sözü çok anlamlı; “İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var, bir ince yerleri… İşte oraya değmemeli.” Oysa bizler o kadar farkındalıktan uzak yaşıyoruz ki, bırakın değmeyi, dokunmayı; o “ince yerler”e şiddetle saldırıyoruz.

  Bilinçaltı öğretilmiş bilgilerle çıfıt çarşısına dönmüş çoğu erkek, her ne kadar “eşleşmek” istese, karşı cinsin enerjisini özlese, maddi manevi o enerjiyi arzulasa da bilinçaltı korkuları baskın çıkıyor ve “hakiki bir aşk” karşısında tırsıyor, korkuyor ve kaçıyor. “Hakiki aşk”a burun kıvırmayın sakın, orada kendinize en büyük gaddarlığı yapar ve o en “ince yer”inizi hırpalarsınız.

  Her zaman söylemişimdir, bir kadın bedeni içinde tohumlanıp, “rahim” denen o yüce ve ilahi mekânda şekillenip sonra çığlık çığlığa oradan kopup faniler dünyasına gelmek kolay değildir bir erkek için. Hiçbir zaman kolay yenilir yutulur lokma değildir bu hakikat. Hep dönülmek istenen yerdir ve her cinsel birleşmede erkek oraya dönmeyi ve yeniden o Tanrısallığı yaşamak ister. Ancak o mekânın sonsuz rahatlığı ve huzuru, her cinsel birleşmede ölümü, yok oluşu ve gayya kuyusunda kişilikten vazgeçişi çağrıştırır erkeklere. Çünkü kadın, dişi enerji bereket ve verici yaratıcılığın olduğu denli, cinnetin, deliliğin ve yok oluşun, yok edişin mekânı, kayboluş ve hakimiyetin son bulduğu anın mekânıdır aynı zamanda…
  Çünkü aydınlanmış dişi enerjiye sahip kadın, doğurduğu çocukların olduğu kadar, doğurulmuş her çocuğun da koşulsuz sevgisine açıktır. Yetişkin erkekler de dahil.

  Mahatma Gandhi “Korkaklık, şiddetten daha vahim sonuçlara neden olan bir tür iktidarsızlıktır” der. Erkeklerin kadına olan korkusu da öyledir. Korku, erkeği önce iktidarsız, sonra iktidarsızlıktan kaynaklanan şiddete yöneltir. Erkek bu noktada bilinçaltının tümüyle kontrolü, hapsi ve ele geçirilmişliğinin kontrolü altındadır. Ödü kopmuştur. İletişim kurar fakat asla gerçek bir ilişki içine giremez. Girebileceğini hissettiği anda korku içinde kaçar ve çevresine buzdan bir duvar örer.

  İngiliz yazar, filozof ve kadın hakları savunucusu Wollstonecraft’a göre, kadınların toplumda ezilmelerinin kaynağı bellidir; kadınların akıl ve yeteneklerini geliştirmelerine izin verilmemiştir. Toplum, kadınlara, önceden belirlemiş olduğu konuma uygun bir karaktere sahip olmalarını sağlayacak biçimde eğitmiştir. Onlara biçilen rol, erkeği memnun etmeleri, çocuklarını yetiştirmeleri ve evi idare etmeleridir.

  Benzer ve aynı zamanda hayli çarpıcı görüşlere, Toltek bilgeliği kapsamında, Taisha Abelar’ın Meksika’da bir grup büyücüyle karşılaşmasını ve hem zihinsel hem de bedensel eğitimi sırasında deneyimlediklerini kaleme aldığı Büyü Geçişleri kitabında da tanık oluyoruz.
  Her ne kadar öğretilmiş bilgiler ve dini yaptırımlar çerçevesinde aşırı “ahlaksal” gibi algılanabilecek türden saptamalar gibi görünse de, derin düşünüldüğünde “bir başka gerçeklik” olarak algıda yer bulabiliyor.

  Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki ne feminizmle, ne dinsel ahlakla ilgisi yok Taisha Abelar’ın Büyü Geçişleri kitabında “kadının içsel enerjisini kazanabilmesi”nin yöntemini açıklayan satırların.

  Taisha Abelar’ın kitabındaki büyücü Clara; “her türün kendini devam ettirmek için, biyolojik bir zorunluluğa sahip olduğunu, ve doğanın kadın ve erkek enerjilerinin birleşmesinin en verimli biçimde ortaya çıkmasını sağlamak için araçlar sağladığını açıklar. İnsanların dünyasında cinsel birleşmenin ilksel işlevinin doğurmak olduğu halde, bunun ayrıca ikincil ve gizli bir işlevli olduğunu; bunun da kadınlardan erkeklere sürekli bir enerji akışı sağlamak olduğunu” söyler.

  "Erkekler kadınların bedenlerinin içine özel enerji hatları bırakırlar. Bunlar rahmin içinde hareket ederek enerji emen parlak bağırsak kurtları gibidir. Onlar oraya daha vahim bir amaç için konulmuştur, bu da onları yerleştiren erkeklere düzenli enerji akışı sağlamayı garanti etmektir. Cinsel ilişki yoluyla yaratılan bu enerji hatları, onları orada bırakan erkeğe yarar sağlamak için kadın bedeninden enerji toplar ve çalar. Bir kadının içinde birkaç erkeğin enerji hatlarının olması ve kadının onları beslemesi kolay bir iş değildir. Kadınların kafalarını kaldıramayacak halde olmalarına şaşmamalı” der büyücü Clara.

  Ve bir kadının o parlak solucanları yedi yıl boyunca taşıdığını söyler. Yedi yıl cinsel birleşme yaşamayan kadının içindeki bu solucanların yok olduğunu ancak yedi yıla yaklaşırken kadının ilk beraber olduğu erkekten sonuncusuna kadar bütün solucanların bir arada harekete geçtiğini ve kadına yeniden cinsel istek verdiğini vurgular. Böylece kadın yeniden cinsel ilişki yaşarsa bütün o solucanlar eskisinden daha parlak ve güçlü olarak bir yedi yıl daha kadının enerjisini emmeye devam ederler” diye açıklar.

  Ancak bu bir kadın için çok zordur çünkü kadınlar için cinsel birleşme sadece bir biyolojik zorunluluk değil aynı zamanda toplumsal bir emirdir…

  Doğada dişi enerji ise her zaman güçlü olanla eşleşmek ve çoğalmak peşindedir. O nedenle de birçok kadın modern dünyada “maço” “gaddar” “şiddet eğilimli” erkeklerle eşleşir ve hüsrana uğrarlar. Çünkü o erkekler bilinçaltı korkularını şiddete dönüştürmüş ve bacak aralarındaki uzantının dikine doğru yol almışlardır. Gerçekten eşleşmesi ve üremesi gereken “naif” ve “hakiki erkek”lerse ördükleri buzdan duvarlar içinde ömür tüketir, kadınların kendilerini anlamadıklarını düşünerek yalnızlığı seçer ya da başka tercihlerde bulunurlar. Artık gelecek nesillerin sağlıklı olması ise “istisnaların kaideyi bozması”na kalmıştır…

  Farkında ve aydınlanmış bir kadının yapması gereken en önemli şey, günümüzde, enerjisini toplamak için savaşması ve buzdan duvarları sevgiyle eritip; “hakiki gücünü” naiflik ve sevgiyle besleyen “hakiki erkek”lerle eşleşebilmesidir…  Özgecan’ın ruhu üzerimizde gezerken

  Bir iki gün önce, insanlar 14 Şubat Sevgililer Günü için postarabeskkapitalistklasik geyiklerine hazırlanırken, yirmi yaşında masum bir genç kız bir ucube tarafından taciz ve tecavüze uğrayıp, bıçaklanıp, kesilip, yakılarak ayırıldı bu dünyadan.

  Korku içinde korkunç biçimde katledildi. Ölürken niye öldüğünü bile anlayamadı belki. Uğradığı haksızlığa karşı keskin ve çaresiz bir çığlık attı ve tüm çabasına rağmen, ne tırnakları yeterli geldi caniyi durdurmaya ne narin bedeninin direnmesi. O çığlık evrende sonsuza dek yankılanacak ve her kulağınız çınladığında bileceksiniz ki o çınlamada Özgecan var.

  Farklı bakış açılarından yorumlar yağıyor sosyal medyaya. Haberler yapılıyor, köşe yazıları yazılıyor. Aynı onlarca benzeri gibi, her seferinde aynı konuşmaların yapıldığı, yerin göğün inletilirmiş gibi yapıldığı, her seferinde sanki artık “bu sondur” sanılacak denli ortalığın ayağa kaldırıldığı çocuk ve kadın tecavüzlerinde olduğu gibi; gündem karanlık. Kapkaranlık.
  Oysa bu bokunda boncuk bile olmayan coğrafyaya öyle bir çirkef zihniyet eşi benzeri görülmemiş bir yaratık gibi çöreklendi, beyinler birkaç iyi insan dışında o kadar Alzheimer oldu ki; her cinayeti yeni ve ilk olarak algılıyor. Çünkü bu coğrafyada erkek çocukları asırlardır en önemli organlarının çükleri olduğuna inandırılıp, kendilerinin tasarrufu dışında ucu kesilirken “erkek” oluyor ve ödüllendiriliyorlar. O yaşanan travma sonrası da beyinleriyle yer değiştiren çükleriyle yaptıkları her şeyin sonunda ödül alacaklarına inandırılıyorlar. O kadar ki, utanmasalar her çişten sonra para isteyebilirler.

  Özgecan gibi bir güzelliğe yapılan vahşet üzerine, Sosyoloji diploması almış ama sosyolojiden ve insanlıktan nasibini almamış, beyninin yerinde pembe bir dışkı taşıyan ve “sözde” üniversitelerimizden birinde öğretim üyeliği yapan bir zihni evvel çözüm olarak sade kadınların bineceği, “pembe” renkli otobüsler önerdi.
  Fotoğrafına bakıyorum; bu türlerin yüz ifadeleri hep aynı. Sanki imam hatipte okurken suratları rahleye yapıştırılıp benzer şekil verilmiş. Suratta ekşimiş ve o anda donmuş bir gülümseme. En doğal görünmesi gereken sakal bile “ben ucubeyim” der gibi yüzünde.
  Arkasından, bir “gaste” yazarı “bunlar Amerika’da da oluyor, çenenizi kapatın” diye fetva verdi; aynı yalakalığını yaptığı fetvaverir baş fitne fücurun sık sık yaptığı tarzda. Sanki Amerika, dünyadaki ahlaksızlığın felsefi ve sosyal belirleyicisi. Üstelik kadın kılığında bir ucube olarak daha da vahim bir isyana neden oluyor.

  Sonra bir başka yalaka ve yalama türkücü bozuntusu kimliğini kişiliğini yitirmiş ırkçı faşist, canileri ve laikleri bir kefeye koyup Özgecan’ın giyim biçimine saldıracak kadar etik açıdan yerlerde sürünen cümleler çişledi.
  Daha Özgecan’ın ruhu üzerimizde gezinirken oldu bütün bunlar. Birkaç iyi insandan başka kimse canının dibine kadar titremedi. Sadece hafızalar biraz tazelendi. Korkuldu. Çocuklara kızlara “aman dikkat et” uyarıları yapıldı.

  Yıllardır, ağaçlar, hayvanlar, çocuklar, kadınlar sürekli tecavüze uğruyor ve birileri sürekli fetva veriyor. Kapitalizm doğal ve güzel olan her şeye sürekli taciz ve tecavüzde bulunuyor. Hiçbir şey değişmiyor çünkü katiller ve katliamcılar çükü kesilmiş çocuk gibi ödüllendiriliyor.

  İnsan denen türün, gezegenin en vahşi, en acımasız, en tehlikeli, en duyarsız, en zavallı tür olduğunu her gün yeniden çeşit çeşit kabuslarla hatırlamak zorundayız sanki. Ne kurbana ne caniye tümüyle bir empati yapabilmek kimse için mümkün değil. Çünkü onların hayatlarını deneyimlemedik. Ancak hayatımızın bundan sonraki döneminde deneyimlediğimiz her şeyde var olacaklar. Çünkü bu coğrafyada bütün dişi enerjiler hayata gözlerini açtıkları andan itibaren Özgecan, Gizem, Fatma Nur, Pippa Becca, Sarai Sierra ve daha bir çoğunun kaderine ortak doğuyor.

  Çünkü insan türü bu kokuşmuş zihniyetle yaşamayı sürdürdükçe karmalar karman çorman ve sonsuza dek temizlenemeyecek kadar kirli ve yaralı olarak kalacak… 


  0

  Yorum ekle
 6.                                                           
  Anladım ki hayatı sevmek kadar..
  Ölümü de sevmekmiş Aşk...
  Nefes al, nefes ver ve senden, benden 
  kalan tek hoş seda aşk olsun bu aleme... 
                                       Aşk olsun ve ruhunuza dolsun
  Beni Aşk "Büyü"ttü

  Gönül gözüyle bakabilmek aşkın koşulsuz ve beklentisiz olarak içselleştirilmesiyle gerçekleşir. Ne yazık ki günümüz aşırı madde dünyasında böyle bir mertebeye ulaşmak oldukça zordur. Buna ne egomuz ne de yaşadığımız çevreler kolay kolay izin vermez. Ancak asla imkansız değildir. Yeter ki kişi niyet etsin ve madde dünyasının ardındaki güzelliklerin farkına varsın. İnanın dünyada bir tek kişinin bile böyle bir "hâl" içine tam bir teslimiyetle, yüreğiyle yürüyebilmesi, bildiğimiz bütün öğretilerdeki vicdan, şefkat, masumiyet, ilahi aşk ve hakikat kapılarının tüm insanlığa aralanmasına hizmet eder. Sanmayın ki bu hâl, atalet içinde hülyalara dalıp kalmak demektir. Bu hâl insana şaman enerjisi verir. Dünyayı durdurur. En yüce erk böyle bir saflığın içinde gizlidir.

  Onun için burada zaman durdu. Dünya’yı durdurdu. Zihni susturdu. Siz de durun. Aşka durun. Çünkü bir insan ancak hakikaten aşka durduğu zaman varlık ve yokluk arasındaki benzersizliği keşfetmek için yola çıkar. Hiç olur ve yeniden doğar. İlahi aşka ulaşmanın kökleri şimdi tam da burada toprağa kavuşup, göklere yükseliyor. Nefes alın, nefes verin. Hayat ilk alınan nefesle, son verilen nefes arasındaki tek bir uzun soluktur. Ve aşkın ruhu o soluktan can bulup sonsuzluğa kavuşur.

   Aşık olmak bir yana, çıkarsız sevebilmeyi bile unutmuş insanların arasında yaşadığımızdandır ki, anlaşılmak gibi bir hasletimiz yoktur biz aşıkların.

  Aşkın ne kavuşamamaktan delirmek, ne özlemekten kahrolmak, ne romantik şarkılar eşliğinde acı çekmek, ne öfke, ne kin, ne kibir, ne gurur, ne ego, ne büyük sözler, ne sitemler, ne tehditler, ne kendini kandırmakla alakası yok. Aşk zihinden ve bedenden çıkıp, manâda buluşmak.

  Hakikaten aşık olduğunuzda, hakikate de birlikte aşık oluyorsunuz. Bir kişiye yönelttiğiniz aşk haliniz o kadar güçlü oluyor ki, o kişinin içinde aşka doğru yöneliş başlatıyor. Aşkınız o kişiyi sarıp sarmalıyor ve izin veriyor aşkın özgür kalmasına. Aşk insanın hakikate giden yoldaki en büyük özgürlüğüdür. Aşık, zihinle düşünmez, kalbiyle görür ve ruhuyla hissederek ilerler.

  Aşk insanın zihinden ve bedenden çıkıp, ruhun manâlarında buluşmasıdır.. Ve en güçlü çifte yönlü "büyü"dür. 

   O'nda Alfa'da Alef'te manâlanan aşkın, O'nda neye yönelirse yönelsin aşk ile kabulü var. Artık tüm zamanlarda, tüm kitaplarda, ve burada, hakikaten aşıksanız, aşık olduğunuz kişinin aşkını yönelttiği her şeye de aşıksınızdır. Artık gökten inen ışık gibi dimdik özgür ruhunuzla, hiçlikte varlık bulmuş Hakikat mertebesindeki aşkın vuslatı, aşkın ta kendisi olursunuz. Köklü ve sonsuz.

  Aşkı zihinde yaşarsanız, kavuşamadığınızda acı çekmeniz normaldir. Oysa zihinden çıkıp aşkın o aşkın doğasındaki akışa kendinizi bırakırsanız acı da aşkın bir keyfi haline gelir. Sevdalı olursunuz. Meğer insan sevdalandığı zaman artık güçlü de olmak istemezmiş. Sevdalı olduğu kişinin aşkında erimek yetermiş. Aşkın her haline tam teslimiyet kadar güçlü bir hal yokmuş. Sevdalandığınız, aşık olduğunuz kişinin her hali bir işaretmiş ruhunuza... 

  Aşkın yatay düzlemdeki, dünyevi ve cismi varlığından ne kadar uzaklaşırsanız uzaklaşın, dikey düzlemde, ruhsal ve veya tinsel boyuttaki varlığına o kadar yaklaşıyorsunuz. Aşk en hızlı tekamül ettiren varoluş ve yokoluş,, varlık ve hiçlik hali. Doğmak, riski göze almaktır. Ruhumuz bunu bilir ve yaşayacağı hayatı seçerek gelir. 


  Aşığın her anlamda kirletilmiş bu dünya ve bu dünyanın sıradan kurallarıyla, koşullandırılmalarıyla, öğretilmiş bilgilerle, ilişkisiz ilişki biçimleriyle ilgisi kalmaz. Arkadaşlarının, çevresindeki herkesin kendi aşık olabilme kapasiteleriyle verdikleri, aşkı hırpalayan sıradan öğütlerle ilgilenmez. Çünkü ilgilenirse görür ki o sonsuzluktaki bir yıldız gibi parlayan aşkı zedelenir. Hakikaten aşıksanız aşkınızı yönelttiğiniz kişiyi, sizin gördüğünüz gönül gözüyle kimsenin göremeyeceğini bilmelisiniz. Aşığın tek medet umabileceği yer kendi gönül gözüdür.   sana değmek

  özgür olana değmektir hasletim
  o yüzden yılkıdır saçlarımın savruluşu

  kim bilir nerede
  hangi dağda açmışımdır
  bir vakitler

  kopartıp bir güzelin saçına koymuşsundur
  ben olmuştur kollarında sardığın

  bakir ormandaki dereye dökülmüştür yapraklarım
  sen atınla gölgemde demlenirken
  suyumu ellerinle içmişsindir

  yüzün yüzüme değmiştir bilemeden
  ürpertine karışmıştır varlığım

  bilirsin
  gözlerin gözlerime değmiştir
  orada kalmıştır tutku
  beklemiştir

  iki yıldızdık bir vakitler
  üst üste düş-tük
  sonsuz uykusunda evrenin

  Feryal Cevikoz Ortakent, 22 Ocak 2015 —   Dişi bir köpek

  Güneşte patlayan
  Yeşilin hüzünlü neşesine bakıyor
  Dişi bir köpek

  Önüne düşmüş
  Kemikleşmiş bir aşkı
  Koklayarak uyuyor

  An ve an
  Ruhuna koşuyor 
  yeniden
  yeniden 
  yeniden

  İnkarındaki
  Hakikati görüp
  Bekliyor
  Bekliyor
  Bekliyor

  Delilik
  Dişi bir köpeğin
  Beklentisiz bekleyişi oluyor

  Dün, bugün ve yarın yok

  Zaman

  Dişi bir köpeğin 

  deli ve kemikleşmiş
  Aşkıyla duruyor. 

  19 Ocak


  Ah! Canımı acıtma bu kadar çok.
  İçinde sen varsın....
  Ve sahiplendiğin Ruhumu
  Özgür bırak... diyemiyorum.
  Senindir. 
  Sen benim gönül gözümsün.

  Ney eyledim kalbimi sana
  Nefsinin arzusuyla ısınmış
  Nefesini üfle diye içime
  Yanıyor düşlerim
  Yanıyor tenimde yokluk
  Bitmiyor gece
  Sönmüyor ateş
  Aşk şimdi
  Sanki  sonsuz bir hece
  Başparesi sende
  Ben kendimden vazgeldim
  Sen oldum.  Ceylan

  Bir ceylanın gözüne değmeden

  bir dereden su içmeden

  tükettinse

  ömür denen uzun nefesi

  aşktan söz etmeyiver.

  27 Kasım 2017 Dereköy


  Sigaranı kordan yak
  Dumanını aya üfle
  Kadehini aşka kaldır
  Toprağı kokla
  Değişir havan


  Dereköy 13 Kasım 2016


  Bir çiçek ölüyordu
  Bir tohum doğarken
  Hayat diye bir şey
  Söyledik adına...

  Adımızı kendimiz yazdık
  Dünya dediğiniz gezegenin tarihine
  İnsan diye

  Bir çiçek öldü
  Bir tohum kaldı
  Ve
  Hayat diye bir şey
  Vardı dedik

  Ama kendimizi hep insan sandık...
  O kadar işte...

  Feryal Deva Bagiya Cevikoz
  Dereköy 11.11. 2016
  Her yalan ateşe üflenmiş hakikattir ve hızla büyür.

  Ne mümkün sevgili  Her türlü eziyetini

  Bütün hakaretlerini

  Aşka dönüştürmesem  Ne mümkün nefes almak

  Bir daha aynı gezegende

  Ne mümkün gülümsemek

  Kuşların sesine

  Ve baharda açan çiçeklere  Yağmurda ıslanan saçlarımı

  Güneşte kurutmak 

  Bir köpeğin elimi yalayışında

  Şefkati hissetmek 

  ne mümkün  Ve

  Karanlığı ışıktan

  İyiyi kötüden ayırmak

  Toprağı koklamak

  Yıldızlara bakmak

  Ağaçlara sarılmak

  Dalından meyve kopartmak 
  tad almak 
  Ne mümkün sevgili!


  Bırak yaşamayı
  Huzur içinde ölmek ne mümkün!

  20 Ocak 2018

  İstanbulum ebedi aşkım
  kalbime elkoyup
  beni yaban orkidesi gibi 
  kapısından atan şehrim
  Dudakların alnıma değip
  Alın yazıma müdahale ettiğindendir belki
  Ne yapsan da

  Silinip, değişmiyor hislerim...
  (29 Ocak 2015, Ortakent Yahşi)  Aşk geri çekilemez


  şehit düştüm kalbine

  yeniden gelmek için

  uzayın sönük dökük gezegenine  ben bir gezgin melektim

  arz-ı endam ettim sende

  gök kubbeye diktiler tenimi

  dirildim.  aç dünya!

  gözünü bana

  doyurmadın

  ve duyurdun yıldızın kuyruğunda

  öten huş'un kuşunu.

  kanatlarım orada ve onda.  üçüncü gözün tutsağı!

  yedi ceddime tövbeler çağırdım

  revadır dilimden kopsa belalar  ey kötülük,

  günahlarını getir bana

  doğmamışların.  gülerim.

  yorgun değil bedenimde ruh

  yense de kalbim

  yoğunum, varlıktan öte

  kanamaz gözlerimde ışık  anla ki!


  aşk geri çekilemez.  Sende

  En az benim kadar
  Deliydi gök bu akşam
  Sonra o geceye yürüdü
  Ben 
  Sende kaldım.

  25 Kasım 2017
  Feryal   İçimi söküyorum
  Hücre hücre
  İliklerime kadar 
  İşlemişsin
  Bugece
  Sabah olmasın
  Sabah olmasın
  Sabah olmasın
  Sensiz bir güne
  Hazır değilim
  O beyaz kuğuya binip gideyim
  Dönmeyeyim

  12 Ocak 18


                                   Aşk Ruhun Uyarıcısıdır

  Aşkı yakalamak, bulmak, yaşayabilmek ne kadar zorsa, onu anlatmak da, ondan sıyırmak da o kadar zordur. Sanırım onun en güzel yanı, apansızın gelmesi en beklenmedik anlarda en beklenmedik kişilere yönelmesidir... Olası tüm ilişkilere küstahça burun kıvırıp "senin şuyun, senin buyun" derken yıllar geçer. "Şuyu, buyu" görmediğin anda da aşık olursun. Beğeni ve tutku doruklardadır. Aşk hem özgür hem bağlayıcıdır. Bedensel yakınlaşmaya çabuk ulaşılırsa sabun köpüğü gibi sönebilir de bal gibi sürebilir de... Beden doyar ruh acıkır. Ruh acıktıkça bedeni daha çok acıktırır. Bir tek kiraz tanesiyle ömür geçmez. Kiraz ağacın olsun istersin. Aşk nesneleşir, kişileşir artık "o" olur. Bütün şiirlerini ona yazarsın... Ondan kaçsan da onu bir daha görmesen de... Aşkla oynarsan kaybeden sen olursun. Aşk yürek isteyen bir zeka işidir.


  Dilin kemiği aşktır. 

  Ben'i, bendeki bütün ben'lerden alıp
  Aşkın insanı büyüten
  Varoluşuyla buluşturan sevgili...
  Ruhum,
  Seslere, resimlere, doğaya, güzelliğe
  saçıldı.
  İçsel yolculuğum
  sen'deki ben'in aynası oldu...

  Feryal Deva Bagiya 29 Aralık 2017                                     Seni düşündüğümde 
                                                     Zaman duruyor
                                     Düşünmediğim Zaman Yok.


  Süzül-sen

  unutarak
  dünlerce sürmüş
  o bitimsiz rüyaları
  süzül-sen
  artık sadece
  ruhun tutuyor
  zapt edilemeyen
  gölgenin elinden


  Bakarsın...

  belli olmaz
  bu kış
  kalbime körükle gelir yâr
  şundan bundan konuşsak da
  durup dururken
  havadan sudan
  nemlenir düşüncelerimiz
  sevişir
  bizden habersiz...
  ocak ateşinde pişince
  aşk
  yere döşenir
  seyran olur ..
  fena halde
  zamansız kalır gün
  tene bürünür
  sarsılır her yer
  inlerken gök
  yıldızlara erer başımız...


  Yükselir

  Benim bütün yaralarım hâlâ açık
  Kabuksuz doğmuş gibi yaşadım
  Kefen ısmarlamadan geldim

  Severek öleceğim


  sustum artık

  sustum
  yaprağın alacalı rengi
  konuşsun şimdi
  güneşin bulutla sohbeti duyulsun
  sabah yeli anlatsın
  sağır ruhuna

  kurda kuşa yem olsun
  sevdam
  ki onlar bilirler

  bir şaman davuluna gizlenmiş
  gizem tınlasın kulaklarında
  ben sustum
  topraktaki tohum gibi sustum

  ya kopmuştur dilim
  ya tutulmuştur
  yine de gizlenmez
  biriktirmez sözcükleri
  bütün şiirler çığlık çığlığa koşar
  hiç susmaz


  Çayır bülbülü

  Uykumda
  İçime akmış
  kaplamıştı beni gece

  Sabahın göğü yırtan gölgelerinde
  bir çayır bülbülüyle konuştum
  "bekle" dedi
  en uzak gezegendeki zamansızlık hâkim aşka

  çelikten sandığın zırhlar
  sırçadanmış bak
  bir kuş kanadı gibi kırılgansın
  gör artık
  bırak güçlü olmayı
  gölgelerin tuzağıdır o
  ışıkla beslenen
  erke izin ver

  duvarlar ördün
  içindeki fırtınalara
  setler çektin
  çılgınca akmak isteyen
   bakir nehirlere
  kalbini korumak için yıllarca
  isyanını görmez sandın savaşçı
  aşk kapısından girmez sandın
  yanıldın

  bırak
  hücrelerin hapsi bitsin artık
  izin ver ki yeniden doğsun
  ölüyor içindeki kartal

  ey bakire ruhların saf tanrıçası
  hatırla!

  Aşktan başka hakikat yok!

  Aşkı sek içtiğin zaman
  Haber verme
  Güneşin doğuşu 
  Batışına benzer
  Anlarım...
  Feryal
  26. 11. 2017


  Oysa 

  diyorsun ki
  şimdi sen yaşamaktasın
  orda
  burda
  şurda

  oysa
  ben diyorum ki
  ne bir kuş uçurttuğun var
  ne dumanını görüyorum

  hep bir şey eksik kalıyor
  çekilmiş resimlerde
  şiir bahane
  gösteriş şahane...

  sivri biber gibisin sevgilim
  acın hayata siniyor
  içimi yakıp kaplıyor
  tenime batıyor...

  oysa
  hava bir sıcak
  bir sıcak ki
  burada
  razıyım sana
  desem de
  yanmışım
  bekiyorum.


  FÇ Asaf'a  Rüya Taşı...

  her dağın yücesinde
  bir rüya taşı varmış
  yaslanırsan aşka erermiş başın

  kuytu uğultusunda
  tenine bulut değer
  sanırmış da insan
  yar gönlünü okşarmış

  gecenin alacasında
  kendine kahraman
  doruklarda
  rüzgarın şarkısı gibi
  hep o olur duyulan:
  senin kalbinin
  içindeki bestem...

  dün unuttuğun
  bugün artık bilmediğin
  yarın yeniden tanışacağın
  dağa varış
  dağda uyanış
  dağa inanış
  geri dönüştür
  yaşama.

  benzersiz benzerlikte
  yaklaşıp öpecek sanki
  alnından gök dağı
  dersin
  heyecanla;
  dudaklarıma kavuşur da dilin
  aşkımı sular.

  yalnızlık nasıl
  ah nasıl da sevişir
  düşüncenle

  salınır fütursuzlukta
  uykunun içindeki
  o şiir;
  hep değişip dönüşür
  yanık tenimde
  bir tuzlu damladan çoğalır
  mesken tuttuğun yüreğim
  tekinsiz nehir olur
  alev alev akar
  iki rüya taşının arasından
  yol bulur!

  Şairler sahicilikten ölür; 
  sahiden ölmez...


  Zaman akıtıyorum kirpiklerimden

  Çölde seraba gizleniyor

  Senin yalnızlığının içinden 

  geçiyorum

  Haberin yok  VAR YA!


  Sıkıldı bulut
  bunaldı yağmur
  bıktı güneş
  insandan...

  parmağımın ucunda
  aşkın kokusu
  denize karıştı...
  yine.

  ve yine
  bu yaz
  bütün bakireler
  farkına varacaklar
  aşk varmış gerçekten
  topraktaki nem kadar
  gerçekten de gerçek

  ben var ya!
  bilerek doğmuş kadar
  o kokudayım hep...  Bir Şiirden İbaret Kalsan

  haneme şiir sözü
  versem
  sulasam gökyüzünü
  bir damla
  hüzünden ibaret
  kalsam

  aşk binbir renkli
  bin gökkuşağı
  olsa
  tek bir dilek sen
  olsan
  altından geçerken
  dilediğim
  dönsem yine
  geçsem

  birkaç sözden
  birkaç dizeden
  bir şiirden
  ibaret kalsan!
  Anda

  sarı puslu aydınlığı var güneşin
  serin serin ürperiyor ayva tüyleri
  güz göre göre gelmiş bahçelere
  kulağım düşen yapraklarda
  her notası ayrı güzel
  haydi sen de hoş gel bu döngüye
  andaki zerafete...

  1 Ekim 2017 Feryal Deva Bagiya

  Ruhum...

  Ahh..

  Kaç payda eder ki insan
  Dünya denen pay'da?

  Karınca yuvası deliğinden
  Sığar mı Ağustos böceği
  Bile bile
  Suskun ve hatta
  hiç sesi yokmuşcasına?

  Ahh! eğersiz at
  Ey kalbi parçalanmış kartal
  ve yağmur kokan köpek!

  Kediydik di mi biz
  Küstah ve dişi..
  Ya Siz
  barışı seçtiniz mi ki?
  Haydi geç benden...

  Ahhh...

  Beni hangi bez parçasına
  resmedebilir bir ressam
  Bir ressam
  Bir ressam
  ondan önce
  hiç yaşamadım belki
  ne bilecek

  Ahh.

  Maalesef kimsenin kimseye
  Ayıracak vakti yok
  Hep kal bende...

  Ruhum!
  oradan bir tek nota ver
  Tınlamasın sadece
  Aksın aksın aksın
  Sahici Aşk kaç hertzdi?

  Ahh!

  Ben'i, bendeki bütün ben'lerden alıp
  Aşkın insanı büyüten
  Varoluşuyla buluşturan sevgili...

  Ruhum,

  Seslere, resimlere, doğaya, güzelliğe
  saçıldım..

  İçsel yolculuğum
  sen'deki ben'in aynası oldu da
  Görüldü...

  Ahh! Görüldü..

  Aşkla varol...

  Feryal

  18 Aralık 2017
  Dereköy  İstanbul
  Senin bulut beyazı bir deliliğin var
  üstünden uçup geçilen
  İstanbul bu yüzden
  biraz daha aydınlık artık
  o beyazlığa tuz gibi serpiyorum
  yılların parçaladığı kalbimi
  herkes bana bakıyor
  tuhaftır
  hiç olmadığım kadar erkliyim
  senin bir çomağın var 
  benden sakladığın
  benim çomağım hep hazır ve nazır 
  kan kırmızısı bir deliliğim var
  ortalık çok karışık
  felek pek umarsız
  bir gitmek geliyor ruhuma
  boyut atlarken ruhuna çarpıyor

  (Şubat 2015)


  Dönüşüm

  Kül dumana
  Kor aleve
  Nefes kalbe
  Ben sana
  Yağmur toprağa
  Bulut güneşe
  Söz dile
  Sen bana
   31. 1. 2015


  Sol elinle sev beni
  Birbirine dolanır geçmişle gelecek
  Ve andaki sarm/a/şık olur
  Her kırık dalımdan bir kuş havalandı
  Kanadında aşk, nefes ve hürriyet
  Acıdan bir taç verdiyse de hayat
  Kelime denizlerine gömerek geldim
  Güneş’in Ay’la buluşması gibi bekledim
  Hiç tereddütsüz,
  En güzel resmi boyar gibi
  Sol elinle sev beni
  Kalbiyle bakan çok uzağı görürmüş  halâ deliyim biraz


  ben seni özleyince İstanbul;
  özlemek;
  utanır sözlükteki anlamından
  sığmaz olur
  sayfalara
  yazıyı aşar

  urban sözü veririm
  göçebe düşünceme
  bütün kaldırımlarına
  aşk mührü basacağım
  çıplak ayaklarımı yorarak

  sırdaşımdır tüm martılar
  şahitlik de ederler
  ilk senin sularından yansıdı
  sevda sesleri genç kalbime
  o yüzden halâ deliyim biraz

  Aşk bir varoluş halidir

  Sosyal medya ve internet her şeyi ele geçirdiği gibi, aşkı da bir ölçüde ele geçirmiş gibi görünse de, hakiki olan ve ruhunun farkında olan insanlar için bu durum geçerli değil.
  Gayet net iddia ediyorum ki; Aşk iletişim çağının keşfi ya da hastalığı değildir. Aşk insanın en eski tarihinden en bilinmez geleceğine kadar sürecek etik bir gerçekliktir.
  Bir ilişki pazarı gibi algıları saptıran sosyal medya istediği kadar çabalasın; tabiri caizdir; kaçanı kovalayan aşk değil egodur. Aşk iki kişinin birbirine doğru hiç hesapsızca ve korkmadan koşmasıdır.
  Çünkü bir aşığın lugatında, ego, gurur ve korku yoktur. Bunların hepsi acının verebileceği hazzın içinde kavrulmuş ve yok olmuştur.
  Aşkın gölgesi de yoktur. O ışığın kaynağıdır. Tutulmaz, sadece yaşar, yaşatır, yaşanır. Aydınlatır... Yeni enerjide, dönüştüğümüz, değiştiğimiz ölçüde aşk “ölüm ve korku”nun değil, “yaratıcılık ve yaşamanın” cesur ve bilge yolunda ilerler.
  Oysa günümüz insanının, iyot gibi serbest gezen egosu aşkı gölgeler. Ancak, günlük hayat içinde, akışa kendinizi içten gelen saf niyetle bıraktığınızda hayatın şifrelerini kolaylıkla okur ve aydınlanmaya daha çok yaklaşırsınız.
  Aşkın olan; farkındalık yolculuğuna bavulla çıkılmaz! Geleceğe bugünün iğdiş edilmiş bilinciyle gidemezsin! Zaman o zaman. Zaman çok hızlı. Zaman kendinizi kandan ve irinden arındırma, değişimi hücrelerden başlatma zamanı! Gemi kalkıyor artık!!! Farkındalığı melek kanadı gibi hafif bir şey sanıyor olabilir çoğu kişi fakat hiç de öyle hafif bir şey değil. Farkındalığın dayanılmaz ağırlığının altından geçiyoruz günümüzde. Ve canımız yanıyor belki.. yanabilir. İzin vermeliyiz hatta canımızın yanmasına. İzin vermek iyidir çünkü versek de yanacak vermesek de! Özümüz sözümüz bir olsun diye kavurup duruyoruz kendimizi hayat tavasında.
  Herkes öz benliğiyle galaktik boyutta, ya da boyutla; iletişim halinde; farkında olmak ya da olamamak gündelik hayat içinde nefes alırken ve yaşarken çevrenizdeki şifreleri fark etmek, görebilmek, okuyabilmekle ilgili... Hırsı, kibri ve egoyu sevgiyle temizleyerek gülümseyip yürümeliyiz ki kolektif bilinç şifalansın...
  Elbette, ham insan ham meyve gibidir. Ne yenilir ye yutulur. Ham insanı yermek, ham meyveyi kopartmaktan farksızdır. Ağzının tadını bozmaya değmez... Aşk, içinizdeki olgun bir meyvedir. Aşk “gelecektir”. Aşk nehrin dokunulmamış suyudur.
  Ve biliriz ki; kuşkusuz zihin oyun severdir. Sizi her zaman eski enerjilere çekmek ister. Bir süreç sonucunda ulaştığınız "bir başka gerçeklik" içinde coşkuyla yaşarken, gerçeğin arandığı boyuttan uyarılar, sesler, cisme bürünmüş varlıklar (genellikle insan; göksel varlık, veli, deli, yol gösterici ve aynı zamanda yol sorucu) halinde, sızıntı yapmaya çalışır zihin. Ki onlar da size sunulmuş yeni bir temizlik ve değişim fırsatıdır. Meditasyon; iç sesiniz ve iç görünüz; sizi kendi kendinize tanıklıkta tutmayı ve oyunu oynarken bile kendinizden vazgeçmemenizi sağlar. Meditasyon hiçbir kuralla sınırlanamayacak kadar, insanın doğal halindeki aktif ya da pasif duruşudur. Sakinlik; doğada zorlanmadan oluş halidir... Aşk doğanın o haliyle yaşandığında aşk olur.
  Hatta daha da ileri götüreyim, daha da iddialı konuşayım; o yoğun duygunun içine girdiğinizde artık “aşk”ın kendisi olursunuz. Çünkü hazırsınızdır. Tüm dünyayı kucaklayabilecek kadar açılabilen kollarınız vardır. Bütün canlılara verebilecek kadar sonsuz bir sevgi dolar göğüs kafeslerinize. Aşkı bütünsellikten bireye yönelttiğimiz o erkek ya da kız çocuklarına, kurumuş toprağın yağmura olan tutkusu gibi aşık oluruz. Ve “onların, koşulsuz sevgimizi almaya hazır olup olmadıklarını bilmek hakkımız”dır.
  Hayatın her anı, tesadüf sanılan mucizelerle doludur. Onları görmeye başladığınız zaman, yüreğinizin sesini duyabilir, böceklerle ve kuşlarla konuşabilir, denizle dans eder, ağaçların müziğini duyar, havanın oyunlarına katılıp, Dünya’nın öteki ucunu görebilirsiniz. Yüreğinizi koşulsuz sevgiye açtığınız zaman, tüm evreni içinizde taşıdığınızı hissedersiniz.
  Bilirsiniz; sevgi insana sunulmuş en büyük şifadır ve sevginin başaramayacağı mucize yoktur…
  Aşkın mutsuz bir anına denk düştüğünüzde; göz yaşlarınızı yağmurla buluşturun. Ağlamak, insanı içindeki masumiyet ve sevecenliğin derinlerine indirip, acının ve hüznün yol gösterici bilgeliğiyle buluşturur. Ağlamak kişisel gelişiminizde, sıkışmış enerjileri serbest bırakmanıza ve özünüzdeki sevgiliye sarılmanıza yardım eder...
  O anlarda aşk'ın bir hastalık olduğunu düşünürseniz; hastalanırsınız. Aşk gözetleyenlerin değil, gözetenlerin gönlüne yakışır... İnsan, doğaya ve tüm canlılara hak ettiği gibi davrandığı ölçüde insan olmanın gerektirdiği haklara sahip olur...
  Aşk'ı bir kutsama, kutlama, ilahi varlığınızla bütünleşme olarak düşünürseniz; benliğiniz, içsel güzelliğiniz yenilenir, tekâmül edersiniz. Aşk bir varoluş halidir. Aşk; iki kişinin, birbirinin ruhunu görebilmesidir... Aşk bir damla göz yaşından gökkuşağı yaratmaktır.
  Sebepsiz, kendi başına, sadece var olmanın yarattığı coşkuya sevinmek ve içinde bulunduğun o saf neşe anının dikey düzlemdeki aşkına bağlanarak; keyfine varmaktır: mutluluk...
  Ruhunuzla sevin. Ruhunuzla sevdiğiniz zaman fani dünyadaki hiçbir şey fizik bedeninizi acıtamaz... Çünkü ruh saf sevgidir. Özgür vicdanın özgünlüğünde sadece aşka varılır.
  Aşk doygunlukla gelir, yüreğini asla aşka aç birine verme; doyuramazsın! Cinsel aşk diye bir şey yoktur. Aşkın tensellikle olan ilgisi, seven iki kişinin birbirinin içini ve dışını sarıp, birbirinde erimesi ve bir olmasıdır.
  Bazen olan durumdan en sakin halimizle, nötr olarak diğerlerini haberdar ettiğimizde enerjimizin titreşimi haber verdiğimiz durumun kendi enerjisiyle karıştırılabilir…  İnsanlar karşılarındakini, kendi deneyimlerinden yola çıkarak, çoğunlukla önyargılı, kendi bakış açılarından göründüğü kadarıyla değerlendirir ve kendi yarattıkları bir imaj, görüntü içinde yargılarlar.
  Oysa aşka düşmüş farkındalık, sabırlı ve bilge bir biçimde görüntünün çoğul hallerinin derinliğini ve değişik yansımalarını görür... Havanın bulutlu oluşu, içinizin karanlık olduğunu göstermez. İçinizi karartırsanız, bulutlu hava o çağrışımı yapar ve her bulutlu havada içinizin kararmasını beklersiniz. Aşk halindeyken içiniz; hava durumu dahil her şeyden bağımsız olarak aydınlık ya da karanlıktır. Bulutların ardındaki Güneş içinizdedir.
  Konu ister aşk olsun ister başka bir güzellik, evrenin, hayatın, Tanrısallığın önünüze serdiği şifrelerin farkına varıyor ve görüyorsanız, hayatınızdan ne aşk, ne neşe, ne varlık, ne sağlık eksik olmayacaktır...

  Aşk; kendinin ve sevginin farkında olanların başarabildiği bir hakikattir... Deli desinler size, desinler değişmeyin.. sadece aşk için değişin, dönüşün. Şems’in Mevlana’yı, Mevlana’nın Şems’i sevdiği gibi sevin her şeyi; tüm evreni… Yuvaya dönüş yolu oradan geçer.  Aşk; vuslat yolundaki şiir halidir.

  Aşk; zihinden çıkıp, manâ'da buluşmaktır...

  Manâ'da buluşsak seninle...

  Zihnimin aynasında gördüm seni
  Ki senin de beni görüşündü bu aslında
  Hem gerçek
  Hem birbirine görünmeden görünen…
  İkimiz şimdi
  Anın içinden geçsek
  Görüntümüz sonsuz olsa
  Çıksak zihinden
  Manâ’da buluşsak…
  Ben hep o manâ’da sevdim seni…

  Hep Aşka dönüşüyorum...

  rüya nehirleri akışta
  kah kalbimden hakikate
  kah hakikatten kalbime

  sen dokunuyorsun bana
  nehrin;
  o değebildiğin suyunda
  aşka dönüşüyorum
  hep aşka...

  kimsin
  kimim
  bazen çok iyi biliyorum
  zaman zaman unutuyorum
  belki hiç bilmedim
  bilmiyorum...

  bu akış
  bu bakış
  bu aşk

  hem varlık- da
  hem yokluk -da
  zerre zerre


  dönüştüğümsün...


  Feryal Cevikoz  Dereköy 13 Eylül 2016

  Gözyaşlarımı yolluyorum sana
  Gaddarlığının üzerine yağıp
  Vicdansızlığını yıkasın diye...

  Özgürlüğümü yolluyorum sana
  Esaretinle buluşup
  Devrim yapsınlar diye...

  Aşkımı yolluyorum sana
  Sevgisizliğinle buluşamayacak
  olsalar bile...

  Gecemi yolluyorum sana
  Sabahınla buluşup
  Gün doğdursunlar hayatımıza...

  Hafızamı yolluyorum sana
  Unutkanlığınla buluşup
  Sözlerini hatırlatsınlar diye...

  Naifliğimi yolluyorum sana
  Kabalığınla buluşup
  Nemalansın biraz diye

  Boşalttığım kafamı yolluyorum sana
  Mümkünse doldurup
  Geri gönder diye...

  Deliliğimi yolluyorum sana
  Aklınla buluşup
  Çomağını saklamasın diye...

  Suskunluğumu yolluyorum sana
  Suskunluğunla buluşup
  Sessizliğin sesi olsunlar

  Sıradanlığımı yolluyorum sana
  Niteliğinle buluşup buluşup
  Bir Tarkovski bir şampiyonlar ligi izlesinler...

  Dengesizliğimi yolluyorum sana
  Dengenle buluşup
  Feleğini şaşırsın diye...

  Sabrımı yolluyorum sana
  İnadınla buluşup
  Kuş kondursunlar aşka...

  Yalnızlığımı yolluyorum sana
  Yalnızlığınla buluşup
  Ne halleri varsa görsünler...

  Dereköy 13 Eylül 2016

  Nefesim de nefsim de
  aşk kokar benim
  Senin müziğin kadar
  Deli bir sessizliği yırtar...
  Dereköy 12 Eylül 2016

  Yağmur yağsın istiyorum...
  Yer gök ağlasın
  Ve havadaki kan kokusunu silsin...
  Her katliam bayramında dilerim
  En az bir kişi farkına varsın.
  Kurban enerjisinden kurtulsun insançocuğu...
  Yaradanın enerjisiyle birleşebilecek biçimde
  Bir kez daha tekamül etsin...
  Dereköy 11.09.2016

  Kar tanesi bile olsan
  Seçer bulurdum seni
  Yere dahi düşsen...

  Aynı çukura iki kere sadece sevdiğin biri iterse düşersin...

  Sonbahar geldi bak
  Narlar çatlıyor sıkıntıdan
  Ayvaların iyisini yiyecek
  ayılar bile yok artık
  Kalıcı bir söz söylemiyor hiç kimse..
  Maalesef
  Böyle giderse
  Kışın da keyfi kaçarsa
  Kalbimizi ısıtacak
  Bir beste yap da
  Yazı beklerken
  Teselli bulalım
  Feryal Çeviköz
  Dereköy 15 Eylül 2016

  Haydi bak ay tutuldu
  Sen de bana tutul.
  Feryal Cevikoz
  16 Eylül 2016
  Gördüm

  Gördüm
  Bütün Dünya'nın körlüğünü
  Duydum
  Her çocuğun haykırışını..
  O zaman neye yarar ki
  Daha fazla bilmek?
  Nereye varır ki elimdeki saf su
  Irmak ırmak aksa...
  Sen ki
  Bir zamanlar öyle bir sendin ki
  Ben kendimi sende aşka erdim
  İnsan oldum
  Tanrısal bir ruh buldum sanmıştım...
  Lâf'ın gelişi işte...
  Serde aldanış var...
  Dereköy 25 Ağustos 2016

  Hangi yara kapanır sözle?
  Söyle...
  Sözünle yaralandımsa
  Tahmin edilemez bir yerdesin
  Ki..
  Maalesef
  Halâ sadece insansın...
  Kökü aşk olan
  Bir sarmaşık büyüyor
  Işığa doğru uzanıyor yaprakları
  İstanbul bir başka
  Bodrum bir başka kokuyor
  Havada ateş sıcağı…
  Bir çobanaldatanın sesi
  değiştiriyor gecenin sessizliğini
  bir rüyayı gerçekleştiriyoruz
  hayaller birbirine karışıyor
  Boğazın sularına yıldızlar düşüyor
  Biz soluksuz sevişiyoruz  Ne kadar derine inebiliyorsun? Diye sorunca bana, “sen ne kadar yükselebiliyorsun?” diye yanıtlayarak ortaya karışık soru yönelttim.  Önce ne kadar derine inersem ineyim yeterince inmemişim gibi yüzeyde hissediyorum kendimi. Bu yüzeysel varoluş çok bulaşıcı bir hastalığa benziyor sanki. Cılız ve yapışkan bir duygu. Aslında sadece bir duygudan ibaret bu yüzeysellik. O zaman içime doğru yürümeye başlamanın zamanı geldi. Çoktan geldi. Her şeyi bırakıp bu yolculuğa çıkmaya hazır mıyım? Çıkarsam kiminle karşılaşacağım? Benden başka bana benzeyen kaç ben vardır içimde bana bulaşmak ve yüzeye beni geri çekmek için? Ne merak, ne de ilgi istemeden; yalnızca hedefe tanımlanmış bir çizgiyi takip etmek. Bütün sesler ilahi bir bestenin notaları. Ve ben, beni bulmak üzere gidiyorum kendime doğru. Teozofik bir tercih. Kaotik bir değişim. Antropozofik bir tavır. Bütün benler yolun üzerindeki en güçlü engeller. Kolay olmayacak biliyorum. Biliyorum. Kendi yolumdan çekiliyorum. Birer birer çekiliyorum. Ve ben çekildikçe, yol derinliğini bana açıyor. Rüzgarın kokusu değil, kokuları var artık. Enerji bedenim bütün benlerden bağımsız ve özgür.
  Peki derinlik nedir? Doğadaki her şey çok derin. Hakiki bir derinlik var doğada ve gerçekten doğal olan her şeyde. Horozun ötüşü derin. Tavuğun yumurtlaması derin. Ağaçların kökleri derine inerken, suya kavuşurken hesapsızca mutlu. Ben sana aşık bir hakikat yolcusu... Komet filmindeki son sözlere benzer bir haldeyim: "Sanki yanlış dünyadaymışım gibiyim. Çünkü ben seninle birlikte olmadığım bir dünyaya ait olamam. Bir yerlerde bundan farklı paralel evren-ler olmalı. Benim hep senin yanında olduğum, seninle birlikte olduğum... Ve o evren her neredeyse benim ruhum da orada yaşıyor." 


  Uykusuzluğun da kuytusu
  Zamanın ruhsuzluğu da
  varmış...
  Bir kayıp sözlük dolusu
  Kavramlar göçüdür ülkem
  Hangi kavme yüz sürme yarışı için
  Adalet hanım yüzsüz bir
  Koşuya çıkar!
  Fazlaysak hele ki
  İnadına çıplak ayak!
  Yağmur küsmez toprağa
  Şemsiyeden sebep...
  Hayır hayır
  Sevişmeliyiz…
  Evet evet
  Sevişmeliyiz
  Feryal Cevikoz
  16-17 Temmuz 2016

  ateşin kalbine üfledim bu gece
  nefes nefese
  ya elimi yakan izmarit?
  adıyla sapkın değil mi ki...
  yanık tenime dokunan
  alo a ve ra sın
  sen
  son derece yanıklara
  en erotik tik tik


  Feryal


  baksana
  aslında
  hiçbir şey
  olmasa da
  istediğin gibi...
  yağmur orkestrasında
  uzaklaşıyorsun
  her şeyden
  kalbine doğru
  yaklaşıp
  nefes alıyorsun
  nefes veriyorsun
  ve bu sadece
  seninle senin arandaki
  bir şey
  her şey
  ne görüyorsan
  ne duyuyorsan
  aslında
  istediğin kadar...
  İstediğin kadar varsın
  İstemediğin kadar yoksun.
  yağmur ateşini söndürmüyor
  varlık
  yokluğunsa
  yokluk varlığın kadar...
  hani hep çocuk gibi
  gülümsediğin yerde
  uçan bir kuş
  konan bir kelebek
  boş ver
  boş ver
  boş ver ki dolsun
  yağmur orkestrası
  sonsuza dek çalsın...
  ah'ım yok!

  en derininden
  bildirdi ki
  istişare kuşları
  şu malum gece
  ay hilâle tavaf ederken;

  araf'ın tepesinde
  yokluk ziyafetinde
  görmüşler seni!
  bir yanında olperi
  ötekinde zilperi...
  anason ve tütün kokulu
  parlak başında ise
  takıvermiş de zilleri
  hayal-i yansıması sevdanın!

  ahım yok!
  sendin ki
  alevinden tutuşturur
  tuz buz yakar
  salkım salkım destanlarla
  şarabıma tad verir
  demlendirirdin
  vuslatı

  sözüm söz
  varlık sofrasının
  yek istisna aşıdır aşkım
  kaf'tır benim araf'ım
  buyur 

  Feryal Çeviköz


       Hakikat; aşkla yürünen yolun kendisidir... Feryal Cevikoz 
  Bizim tözümüzü, özümüzü, hamurumuzu aşktan karmışlar kardeşim! 

  Olay budur.   Yüreği olan buyursun karsın, karışsın! Fer YalÇeviköz

  AlterNaif....

  Kelime-i aşk getirmek gerek imdi
  duyup görmez misin ki 
  sıcak sinene indi!

  sebepten geliyorum
  gafilim hayli
  bildiğin; yegane kısmet;
  sarhoş bir gemici feneri!

  Çeşm-i kem'e açılınca şiir yolum
  bir nefeslik arzudur vuslatım,
  kalbimin kale'sinde...

  aydım aydım!
  inliyor gece!
  bilmediğim bir dilde...

  yılmadım;
  deniz tuzuyla ovdum umutsuzluğu
  parladı yıldızdan öte!

  anladım ki!
  asırlardır hep aynı gönülde
  Aşk korsanıyım
  ganimetim felekte..
  sızlıyor yaram
  ay ışığı değince

  heyhat
  bilmezdim öğrendim
  felek
  fettanı sever..
  sunulur "çanak" içinde...
  Feryal Cevikoz


  Aşk ve ben

  Küçücüktüm

  aşk büyük bir denizdi...  aşk halâ çok büyük 

  bir akıntı denizde


  ve ben;

  halâ...


  "o" en küçük halimle...

  sevda gemisindeki

  kaptanım...


  Feryal Çeviköz  Özledim

  orkidemin yüzü
  gizli yobazların
  sahte kahkahalarını

  acıtırcasına
  mora bakıyor

  şeffaflığını özlüyor
  senin
  benim en derinlerim

  son şiir henüz yazılmayanda
  son aşk henüz yaşanamayan!

  Feryal Cevikoz  İnsanın doğasında zalimlik ve yoksayma yoktur. 
  Bunlar doğasından uzaklaşan ya da uzaklaştırılmış insanların zaaflarıdır...


  Bu bahar

  gecenin tekiydi
  denize korsan bir düş saldım...
  bu bahar kumsalları tenha sanma
  aşkın çıkartmalar olacak
  benden yazması
  senden yaşaması

  yirmi dört şubat ortakent bodrum 


  Soluk renk

  yine
  bütün dağlarının ağırlığıyla
  çöreklendi yerküre sırtıma
  şımarık biraz
  çocuk gibi değil
  küstah ve yobaz

  soluk bir çiçek var ağzında
  ürküttüğün kuşun
  yine de gülümsüyor
  dudağımın kenar mahallesi

  ben bir aşka koşuyorum
  sen bütün aşklardan kaçak

  oysa gelsen
  ayvayı yesek
  yaprak toplasak
  renkler renklere kıskanç şimdi
  hafiflese sırtımın orta direği

  zaman
  kirletilmiş bir su birikintisinde
  zamansızlık
  her yerde

  Feryal Cevikoz 20Ocak2015  Nekahat bitti...

  bir cinnet bir kabus bir de sen
  akıp gidiyorsun gözlerimden

  Rakkase kalbin kopuyor kafesinden

  kan revan içinde gururun

  Göz pınarımdan geçirdiğim ışıkla
  kelepçeledim aşkı...

  unutulmuş bir deniz fenerlerinin
  gölgesine sığındım.

  aldırır mıyım artık
  Gemimin güvertesindeki kuş olsan susuz...

  son damla gagandayken ölsen..

  mor bir mendile sarar
  ıssız bir adaya gömerim

  "Sahi'den geliyorum,
  hakikiyim" diyor kafesimde sinem...

  Tarifi yoklar akşamındayım aşkın..
  bade duman yetmez bana.

  nekahat bitti
  limandan ayrıldı gemi...

  Feryal Cevikoz

  Gözyaşı

  Gördüğün her gökkuşağı
  Gözyaşımdan geçen
  Güneştir


  Güneşle bulut

  Güneş mi üşümüş
  Bulut örtünmüş
  üstüne


  Yıldız kayması

  Kayan bir yıldız olsam
  Sadece sen görsen
  Ne dilesen olsa...
  Kayan bir yıldız olsan
  Sadece ben görsem
  Seni dilesem
  Gelsen...

  Aşk güzellemesi

  Fazlalık yoktur aşkta
  Eksik değil esriktir
  Çok sevmez
  Çok sevilmez
  Olduğu kadar
  Geldiği gibi kabul eder
  Aşk
  Eyvallah der
  Ve her dem gülümser.
  Aşk yokluktaki çokluktur.

  Eşik Cini

  Boş bir evin
  Eşik ciniyle yüzdüm
  Bu sabah
  Sardunyalar
  Ve ılgın ağaçları
  Şahidimdir           


  Erken güzel buralar

  Erken güzel buralar
  Kısmen yalnızlık
  Bana ruhunu hatırlatıyor
  Gecenin düşürdüğü rüyalar
  Sahilde dalgalara karışırken
  Erken güzel buralar
  Güneş iltimas geçiyor
  Tenimde bir tuhaf hasret
  Susuzluğa benziyor

   —
  Orman

  Bir çam ormanından geçiyorum
  İçimde tarifsiz bir neşe var
  Yeşilin maviyle dansı
  Yaz sıcağında ne güzel
  Serin bir meltem esiyor
  Tenim ürperiyor
  Zihnim o ânın yüceliğinde…


  Yeter bana

  Ormanda bir ağaç olsam
  Yuva kursan dalıma
  Bay kuşum
  Bir sonsuz dere olsam
  Sunsam suyumu sana
  Güneşle ay bilse hikâyemizi
  Yeter bana


  Kabul

  Kayın yıldızlar üstüme
  Düşün gezegenler düşlerime
  Yitirdim ben aklımı
  Günaha girmeden
  Toprağa değmeden
  Nefesime kaçan
  Âdem’in sunduğu
  Bir elma çekirdeğinde…

  Gözyaşımda boğulurken
  Buldular beni
  Bir kuşun rızkına
  Kır çiçeğinin toz zerresine
  Toprağa inen çiğ damlasına
  Ve senin suskunluğuna
  Sinmek için
  Ruhum ayrıldı bedenimden
  Ölmeden ölmek bu dediler
  Kabul ettim  Kondum artık

  kelebekten hallice
  narin ve incinebilir
  evet belki
  ancak
  gergef gibi bir çelikten
  kanatlarım

  ve
  kelebek oluşumu
  değerli bulup sevenler
  ne kadar kıymetli

  ve onlar
  evrenin en nadide
  çiçekleri

  kanatlarıma renk düşüyor
  nefesim nefsimden haberdar
  çiçek kalbim taç yaprak
  Kondum artık...


   öyle kaldım ki

  falanım filanım vardı eskiden
  bıraktım…
  iyi geldi
  düz bir tepedir çünkü hayat
  şeyler şeyler vardı hep
  unuttum
  şifalandım
  ne göze batacak kadar büyüdüm
  ne de  eften püften küçük kaldım
  sabah güneşi
  gece yıldızlı laciverdi
  selamlayacak kadar
  ayık kaldım  Sebep

  evrenin
  rahim denen yarasından doğduk
  o yüzden
  oldukça kanlıyız
  doymuyorsak sebebimiz var
  insan kılıfına hapsolup
  terk edildik
  masum doğup
  günahkar ölmek için
  evet
  her şeyin bir sebebi var
  o da sensin
  Zalime kâr olma
  Sevene kar ol
  Kar suya
  Kâr nefse döner
  Sadece aşk

  Benzemeyecek
  Benzemesin
  Kimse sana
  Kimse bana
  Hep bir başka nefes
  Çünkü nefistir nefes
  Sana aitse…
  Gülmeyecek
  Gülmesin
  Senin gibi
  Benim gibi
  İçin için kimse
  Çünkü için bendeki sende.
  Ben içindeki sende...
  Yara yok
  Sadece aşk
  Sadece aşk
  Sadece aşk
  Aşka kaçarsan
  Kendine kaçarsın
  Kaç
  Kaç
  Kaç
  Edebin aşktır...
  Aşkındır özgür benin...
  Ben sendeki benim...

  Hayat

  Kabuklandık
  Kalkanlandık
  Marifetmiş gibi...
  Derilerimiz kösele
  Beynimiz her şeye gebe
  Oysa sadece
  İnsanı insan yapabilecek olan
  İki sözcükten ibaretti hayat
  Şefkat ve sevgi...
  Becerebilen ebedi
  Beceremeyen sil baştan...
  Hepsi

  Kaç kişiyim bilmiyorum
  Ben ve içimde bir sürü...
  Sürü başı hep değişiyor
  En kahraman
  En şapşal
  En narsis
  En zeki
  En duyarlı
  En gıcık
  En sevecen
  En insan
  En hayvan
  Enine boyuna kaçıyorum kendimden...
  Sürü başı
  Sendeki ve sizdeki ben...  Hey birader!

  hâlâ onca sert ve ser-seri ruhumun rüzgârı
  yumuşak karnımsa hâlâ
  sadece aşk!

  bilirsiniz
  ömrümüze zincirli
  darbeler var tescilli
  kimisi çaktırmadan sağmalcılar...

  Hey birader
  şuraya bir
  döşek falan serme sakın

  biz
  çalınmış uykuların diyarının çocuklarıyız
  ip atlarken
  ilmikleri boynumuzda bulmuşuz

  ne içeriz
  ne yeriz
  Allah'ın sıfatsız kıldıklarının
  suretsiz vasıflarını...


  Kartalın ruhu
  Cesur ve kararlıdır her şey yüksekte
  Çetin ve bilge
  Görünmeyeni görür
  Bilinmezden haber verir
  Urbandan kaçkın
  En tabii haliyle uçar

  Başka doğar güneş
  Başka batar yükselince
  O keskin bakışla
  başkalaşır dağlar, denizler, nehirler
  Ey ilahi kapıların doruklarındaki özgür ruh
  Sadece sana teslim ettim
  Sislerin ardındaki geleceği
  Gücüm saflığımdır
  Erkim aşk
  (Şubat 2015)


  Tam; Tamı Tamlar...


  Kalbimin yerinde aşk

  aşkımın içinde hakikat;

  hakikatin içinde sen varsın...


  Apaçık seviyorum seni
  Be adam...
  Kendimden bile saklamadan
  Tüm güzelliklerinle
  Ve çoğunluğun belki istemediği her şeyinle..
  Apaçık seviyorum seni
  En tekil halimle
  hani var ya
  Sabahın köründe en bet sesiyle
  Uykuları bölen horoz
  O bile olsan kabulümsün sabahlarıma
  Yok be yahu
  Ne istersen o ol...
  Ölüm bile olsan
  Güzelsin ve hakikisin bana.
  Sen benim sevgililer değil;
  Sevgilim günümsün....
  Feryal Çeviköz 14 Şubat 2017
  Taş


  taş

  sabrı

  kendi sanır

  dalga geçer..

  üstünden

  bozulur...

  Su  su ağladı!

  kurumak istedi...

  hafızası izin vermedi...

  taştı...

  Duvarcı ustası  örgünün söküğüne sokayım parmağımı

  en narin yerlerinden acısın

  Kudüs'ün tuğlaları  harcına gömülsün

  safsata salatası kursağında tutsak yalakalar...

  kalbimdeki Tanrı şahidim olsun

  meczuplar yazacak tarihi

  yeniden...

  inleyecek

  def-i hacet delikleri irtica şarlatanlarının  ey Usta!

  koy taş üstüne taş

  kalmasın çarmıhta çaput  kırsa da tüm tuğlaları

  kurutsa da suları

  bir çuval incire işese de

  duvarcı çırakları  aşk ayağa düşmez!

  Farzet  farz et ki

  bir şiirden düşmüşüm

  bütün hafifliğimle...  herhangi bir evrenden kopup

  gönlüne farkındalık sözü

  vermişim...

  açılır mı taç yaprakları

  yosun kaktüslerinin

  imdi:

  sırma saçlı

  üzüm bağlarında

  bakir ve bakire

  Dünya!

  ezelden izinliyiz biz

  ışkla sevişirken...

  çemberler param parça!

  alınlar perçem perçem

  kadehlerde akşamın

  rehaveti...  açılmalı!

  en lacivert derinliğinde

  uzayın!

  yırtılmalı karanlık...  buğular buhurlanıyor bak:

  ve tarifsizce

  geçiyor zamanın belirsizliği...  Farkındayım…

  oldukça alçakgönüllü

  bir öncülük içinde

  söz!

  hem görünen o ki

  bütün dizeler hep aynı isyanda:

  peşim sıra atlıyorlar şiirden

  sarmaş dolaş...  bir şair vazgeçiyor

  sözcüklerinden

  sevinçle,

  sadece eyleme katılsınlar diye.  farz et ki

  özgürleşiyor evren kendinden...  farkında mısın!  nehir yıkıyor kahkahalarımızı

  bir başka şiirin denizlerinde

  buluşurken kıtalar!

  farz et...

  Yıldız rengi aktı kanım  görmez de kendini insan

  kararsızlık nehrinin

  akıntısına döşek kılınca aşkı...

  göğsünün kafesinde hapis

  kalır kendi kendine...  kapatınca

  sıkıntının bulutları

  gün ortası düşlerini

  duymaz söylediğini

  başa yapışmış

  iki sağır delik olur

  müziğin kör kuyuları...  Şimal yıldızını mı ısırdım!

  dün gece

  karabasan basınca

  odadan adaya da,

  talihsizce  yıldız rengi

  aktı kanım

  sonsuzluğuna Araf'ın...  şafağı söker gibi gökten,

  acı acı inler inancım!  özgür bırakır

  sevdayı, aşkı...

  suç üstüne ihale kalan

  kız çocuğu...

  Tesettür karaborsada  bozulunca siyahında kuşağın

  büyü,

  kifayet reçetesiz aranır

  karaborsada  tesettür

  nargilede boş duman.

  safsatada yükselen ahu

  dağın gizlenen yüzü...  kalıbına sığmaz olur adalet

  borsada düşünce iman...  bozuk bir derece

  kuzey batı istikametine

  yalandan kısmi göç eder

  notaları eksik beste.  kalır yine bana

  gümrah gümrah şefkat zulalarımda...  satranç oyununun

  beyaz karelerinin gölgesinde

  bu kadar mı harcanır hayat..  iradesiz iktidarlara

  kefen olsun

  dünyevi zevkler...  geçemedim ya

  ateş çemberinden yine

  felek!

  mazuratımı

  suya yansıyan aşk

  kabul et...

  Sapan  en düş-kün halleriyle yaşayacaksın

  ab-u hayatı

  arızalar mektebinden

  yeni mezun çaylak gibi

  doğayı emercesine...  içerken nefsini yar-dan

  boşuna ıslatmaz

  ağzını ya ve dud dalından

  sapan çatacaksın...

  araklayacaksın sevdayı tam kaçarken...  sulanacak toprakta

  naz-arın

  su-nak olacak aşka!  bağır-ınca adını kazıyacak

  yokluktaki varlığa…

  keskince esecek

  baranları kubbelerinden

  göklerin...  dere köylerinden

  anababa çiçekleri topla biraz  kokla ziyankar geçmişin

  sandık odasından

  çocukluğunu  tellallar

  ezbere söylesin

  şiirlerinin her bir dizesini

  en utangaç çehreni

  çevir arzularına  iblisler utansın

  nazarından akseden

  kırık tebessümlerle

  çölümdeki o masum vahada  Güneşte kuruttum kanımı  sıcakta üşüyen yürek

  yalpa atar,

  kör gözünü kırpar

  günahın şeytanlarına…

  kandırır geleceğini

  yalnızlık kuyusunda.  aksi görünür

  geçmiş günahların

  parçalanmış sularda...  aldırmaz

  acının eşiklerindeki cin-ayetlere  kah şah damarından

  içer de ağuyu

  ahu sanır

  celladını!

  rüyasındaki gizli aynada...  ey benim

  asla kıymet biçemediğim

  aşk hallerim,

  geç kalan umutlarım,

  tükenen yağmurlarım,

  kuraklığımı kavuran,

  kaynak sularım!

  siz de kuruyun

  boşluklarımdaki onulamaz hasrette...


  hangi diyarın bestesiysen bugün

  o diyarda

  benim şizo-fren-imi çek!

  ... içine

  durayım artık.  dünyaca bestelenen

  burçak kokan

  ihanetle beslenen bütün yalanlardan

  uzaklaşarak kavuşayım O'na..  Acıya katıktır aşkım...

  gidebilirsen git kendi kendinden!

  gider gibi benden...

  Yeganem...

  Umut, armut, unut…

  Volta atan kuşlar

  tepemde

  Sobe!  güneşte kuruttuğum

  kanımla

  yamadım sandalımı

  limansız sulara açtım yelkenimi!
  Heyhat hayat  tanımazsınız beni siz ya

  tanımladığınızca eksilirim

  heyhat

  hoyrat sokakların yabancısıyım  sığmak isterim

  benden yüce deryalara!

  sığınırım zaman zaman

  kuytularınıza...

  şehveti düşleyen apışaralarınıza...  hangi kalıplardaysam da

  kayıptır aslım

  bilinmezlerde saklı

  benden içre

  sönük yüzüm...  sıkıysa

  ezberleyin

  hodri meydan derim...

  ah Vellakin yeminle

  her dem

  bulunmak isterim

  dokunulmak

  sevilmek

  zaman zaman

  hatta ve hatta her zaman  fütursuzca gülüşlerimi

  esrikliğime verin

  ham kalmış kızlığıma!

  hırpalanmışlığıma!

  ve yalnızlıktan öte

  yüce sevgime

  belki de sadece ona...  üzerime şeytanlarını salar

  salgın hastalıkların

  zührevi zebanileri

  zemzem olur özsularım hepsine…  her zaman her zaman

  boşuna uğraş...

  yine dirilirim

  Rabbin saf çocuklarını

  yeniden doğurmak için

  yeniden doğurmak için

  O en yüce aşkı

  örtüsüzce

  ap açık

  sadece aşka aşık...  vel hasıl

  zaman zaman

  kendimden geç-erim...

  çok fena sev-erim...  terketmiştirdelilikbileinsanı


  karanlık yüzü ayın

  boşluğuma bakar

  sakar zamanlara

  yürür

  durulmaz,

  içime dolar,

  dalar.  zaman kozamın liflerini çözer

  aynada yas

  kızlığımı görüntüler...  sevişir toprak ve ağaç

  soğukta... ıslak...

  bozulur buğunun gölgesinde

  nefesi nefsin..  açıyorum onu

  nemli ve ılık..

  yıllar geçmiş onca

  ve anca

  görürüm

  kimmiş o çocuk  bir sunak

  bir tapınak

  yıkanır kanla

  top patlar

  içinden bez bir bebek

  ışıkla yükselir

  gösterir bana

  ben kimmişim aslında


  uzun saçlarının

  ardına gizlenip

  sesini bırakırsın yağmura  tam değdikleri anda toprağa

  inatla

  sürer varlık

  yokluğa  orada,

  yerin bin söz katı altında

  yalnızdır artık zaman...

  ve terketmiştir delilik bile insanı!


  -mış gibiler

  hiç yok içimde mücadele

  beni bırakınız

  okyanuslarında

  yerin gökün  azgın sular mı

  varmış

  uzanır mıymış

  arzdan arşa

  azrailin gölgesinde  bir renkli balık için

  ne alık bakışlar gördüm

  akrep zehrinde boğulmuş

  cinayet rengi kırmızılarda…

  yüzdüm yoruldum

  yüzdüm bin oldum

  yüzdüm göllerin kuytularında

  kaygan bedenli hayranlarımla

  seviştim yedi asır yedi gece

  yandım hayalin

  cinnetinden!  mış gibiydiler

  varmış

  sevmiş

  bilmiş

  oynarmış

  zennekârdır o ezelden!

  ta ki İsa'nın kurtuluş azıkı olduğu günden beri!  yalandan

  ihmallere

  İhtimal varsa

  Yolları kaplar sular

  İçimiz dışımız ihanete dalar!  hoş geldim  girdaplardan geçerek geldim

  döne döne

  aşkın özünü

  iç erek geldim  süz üldüm

  çöz üldüm

  bir göz oldum

  aktım

  çok dum

  tek oldum  çöl lerde vaha

  göl lerde balık

  in san da aşk

  buldum  ceylan kalbi

  avcı hırsı

  kul beli

  hanım eli

  gösterip

  her dönüşte

  yükseldim

  çekildim

  girdabıma  çile çile döküldüm

  fark-ı ışk oldum
  med-cezir  ruh bulur

  gecenin sırrını

  su damlası kadar engin

  kavuşur

  nehrin dokunduğun suyuna...

  fısıldar ışık

  gelir

  gidersin...

  buluşur

  söz-ün yazıyla...

  sus'ar zaman anda,

  su'sar ten

  sonsuz haykırışta,

  "ben yok-um"  tekildir o'suzluk.

  çoğalır yalnızlıkta.

  anlar ki:

  kendi'nden ayrılmaktır sevmek...
  Tekilde kaldım  kandım,

  tekilde kaldım

  yıkandım yeniden

  çaldı saçlarımı iki gözü kör bir bıçak

  çan vuruşlarıyla yükseldim

  her telimde yanık bir beste  kulağım ses

  gözlerim ışık

  nefesim müzik

  kesildi

  ellerinde kaldı dillenemez hikayem

  rüyalarımda yüzlerin

  soldu

  hasret bile terketti yalnızlığımı

  şeytanlar güldü

  gökdenize karıştı yaşlarım  son arzumun şiddetiyle

  tersine çağırdım sevdayı

  döndü üstüne  celladım! açtım sana kapılarımı

  sok içime yokluğun bütün ölümlerini

  kurbanına sun kendini

  aşk yakmasın seni

  sebebim ol  Sır  geçse ışığı nefesin

  son kerte uz-ak...

  nefsim yener kendini

  kırık bir parça benden kopar

  kan pıhtısı kadar keskin

  yürür yüreğinin vadisine

  batar batar batar  yankılanır bakışlarım

  sıra sende de

  sır sende

  sır sen  kanayan dualarım

  özsularda yakınsa da

  kalır gözlerimde mavisi

  derinlik sarhoşluğunun
  Hançer  saplanır

  kalır

  sırtıma

  işlemediği suçu ile

  bedenim.  ki bilinmezimdir

  uzanır karanlıkta

  boşluklarıma.  o bir hançer  erir su,

  biriktirerek

  aydan aya

  geri gidişleriyle

  ilerler

  erişir..  düşünce-sizlikte

  uyur

  düş-ün-incisi

  ulaşır  sarhoşluğum

  ayılmaz
  Yapmak  yapmak

  tavan arasına gizlemek düşü

  ışığın altında

  aynı oyuncuyla

  döner geceye mumla

  delinir suyun yüzeyi

  kaplarım oyuncunun ellerini  yap

  koyduğun yerde beklesin yırtılan çocukluk

  ipi yavaş kaydır içeri

  dönsün kendine topaç  merdivenin altına bıraktık tekerleği

  kozayı gömdük armutun dibine

  o masaya gelişi vardı uslanmaz

  adını koyuşu

  kapayışı kendini

  çek sicimleşen geçmişi öteye

  yapar mısın

  yineleyerek deyişini düşe

  açık duran pencerenin önünde
  çayır  sakın sahte ellerinle dokunma ölüme

  bugün yarın gidiyor fil içimden

  küçük bir çayır bırakıyorum

  üzerinde yatır benzetmelerini bedeninle yazarak  düşler sahteydi biliyorum

  örümcekler ve beni tükürüşleri camına

  unutuluşum çıkmaz arka pencerede

  /çıplaktı ölümüm bu yüzden/  çayır bırakıyorum sana

  ortasında uçurum

  /hep düşmeyi düşlüyorsun o yarıktan/

  son anda tutuyor ellerini hayat  siyah otlara uzanıyoruz

  alamıyorum hiç

  ilmiksiz bir örgüyü geriyor bulut

  büyüyerek girerken

  yırtarak toprağı  kefen bezim ipek tülden

  /çeyizidir annenin/

  uyarıyor saf ölümüm

  titriyor siyah otlar  ellerin yanıyor

  görüyorum çok uzaktan
  -İzm


  hayat

  “koyar”

  ister

  ham derinden

  önden

  geriden...  sevmek

  sağır bir çocuğun

  çıngırağına saklanır.  tür

  üç harfe gizlenir.

  “İZM”...  İn-San

  İn-er

  San-ır

  İnsan

  “Oldum”

  düşünde kalır  sonsuz’luk

  son bulur...  birden bire

  bir

  Sivil “Nota”  deler geçer

  “Sağır”lığı

  tozdan dumandan arınır Dünya.  Ateş böceğinin ışığı  arasa bulabilir mi!

  kendi çizdiği hayali..

  kararsız...  umarsızdır,

  bilir yılların

  deniz misali

  gel gitlerini...

  kararsız..

  kaybetmekten korkmadan,

  durur kendi duvarları ardındaki

  bahçede...  arar,

  ateş böceğinin

  ışığı yeter aramaya...  arasa bulabilir mi...

  hayalini çizmiş olanı,

  kendi bahçesinde...

  zaman yeter mi

  vermeye..

  arka avludaki

  dokunulmamış düşünceleri...  oysa görmeye

  ateş böceğinin

  ışığı yeter...  yılların derinliğinden

  arar

  bulur

  alır sadece  misafir gibi kalır

  varlığı ötekinin

  ateş böceğinin

  dipsizliği aydınlatan ışığında...  sevgisi

  binlerce ateş böceği

  duvarları aşıp

  ulaşana dek ötekine...

  sadece zaman bilir

  sonsuzlukta doğup batan

  günler neye gebe..  aşk hevesli öğrencidir

  bu meçhul yolculukta...
  Sözü özgür bırakırsan aşka ve


  Şiire koşar Ă

  0

  Yorum ekle

 7. Aşk, senin kalbindeki 'sen'in, kendine ve her şeye nasıl baktığınla ilgili olarak yarattığın bir güzelliktir. Feryal Cevikoz

  Siyah Kuğu’nun mükemmelliği

  Feryal Çeviköz


  Çaykovski’nin o tartışmasız muhteşemlikteki Kuğu Gölü yapıtını her seferinde büyük bir haz alarak dinlemiş ve sahnede defalarca izlemişimdir. Günümüz New York’unda sahnelenen bir Kuğu Gölü bale hikayesi olan “Siyah Kuğu” ilgimi çekti ve filmi de yine bir solukta izledim.
  Çağın çoğunluğunun ötesinde, dışında ve baskı altında yaşayan genç bir kızın, çiçeği burnunda bir balerinin ilk aldığı başrol uğruna benliğini ve farkındalığını tümüyle yitirişi olarak özetlenebilir belki de bu film. Mükemmelliğin peşinde koşarken, paramparça olan bir gerçeklik. Filmin her açıdan, etkileyici ve güzel olduğunu baştan söyleyeyim de, aşağıda yazacağım eleştiriler yanlış anlaşılmasın. Filmin dokusunu oluşturan o müzik, oyuncuların performansı ve hikayenin işlenişi filmi yukarılara doğru yükseltmeyi başarıyor.

  Bütün Dünya’yı heyecanlandırdığı söylenen Siyah Kuğu, beni içine iyice alana kadar, “senarist ve yönetmen bizim 70’li yıllar Yeşilçam filmlerimizi izlemiş ve etkilenmiş” düşüncesinden, kendimi alamadım dersem yalan olmaz. New York’un göbeğinde 2010 yılında bakire ve saf, kırılgan, naif, güzeller güzeli bir New York Balesi balerini Nina; Nathalie Portman! Ne içki içmeyi biliyor ne öpüşmeyi. O kadar saf ki ezik olarak yorumlanıyor; güzelliğini ve teknik başarısını perdeliyor bu hali. O kadar tutuk ki, o güzel kuğu, sanki içine ruh üflenmemiş gibi dans ediyor. Sadece rüyalarında hayallerini yaşıyor özgürce bu bakire güzellik. Evet; Amerikan sineması bir kez daha, şiddetin arasından saf mükemmelliği arıyor; fakat o kadar şizofrenik bir Dünya var ki vardığı yer başarının doruğunda ulaşılmış mükemmel bir ölüm oluyor.

  Başrolün kendisine verilmesiyle gerçek hayatındaki her şey hızla farklı görünmeye başlar Nina’ya. Sevgi ve şefkat dolu yönleriyle sözünden çıkmadığı annesi aşırı baskıcı, kendi kaçırdığı treni kızına yakalatmayı saplantı haline getirmiş bir “cadı anne”ye dönüşür. Nina’ya rolü veren de sanki yine bir 60’lı yıllar Yeşilçam filminden şaşırıp gelmiş, yanlış sete girmiş; “meşhur olmanın yolu, yönetmenin yatağından geçer” söylemini benimsemiş türden bir çapkın. Bu “karizmatik” kareograf yani dans tasarımcısı Thomas; Vincent Cassel; Nina’yı “siyah kuğu”yu canlandırmakta yetersiz bulmakta. Saflığın ve beyazlığın tezatı, şehvetli, hırslı bir karanlık içeren büyücü patentli Siyah Kuğu; anne koruması altındaki Nina’da hayaller ve rüyalar ötesi özellikleri yaratır. Zaten, sahnedeki rolü ile gerçek hayattaki rolü aynı paralellikte. Açıkçası bir noktaya kadar adeta günümüz New York bale sahnelerinin eski Yeşilçam sahnelerinden farkı yokmuş gibi…

  Öpüşmeyi bilmeyen Nina, çapkın ve karizmatik öğretmenine içten içe aşık olsa da direniyor ona teslim olmaya. O ise Nina’nın içindeki o güne dek kendisinin bile bilmediği siyahlığı sürekli kışkırtır. Kışkırtır ki Nina mükemmel dansını yapsın. Ancak, bir sezon önceki oyunda başbalerinken kapının önüne koyulan ünlü balerinin yerini almış olmak da vicdanını rahatsız etmektedir Nina’nın. Çünkü Nina da onu kıskanmıştır, yok olsun istemiştir, yerine geçmek arzusuyla yanıp tutuşmuştur; hatta özel eşyalarını çalıp kullanmıştır. Sonra anlar ki aslında “başrol” Demokles’in kılıcı gibidir. Orada olmak bütün öteki balerinlerin “kem gözünü” üzerine toplamaktır. Hele içlerinden bir tanesi Lilly (Mila Kulis) “Siyah Kuğu” karakteri için çok daha yetenekli olduğunu kanıtlamıştır öğretmenin gözünde. Lilly hem güzeldir; hem de saflığını çoktan teslim etmiştir kapitalist sanata.

  Bu rekabet ve kaybetme korkusu, Nina’nın hayatında şizofrenik parçalanmışlıkları, sanrıları, kabusları, olumsuz hayalleri hızla canlandırır, kişiliği bölünür. Hem Nina’nın hem seyircinin gözünde hayaller ve gerçek birbirine karışır. Farkındalık kapısı büyük bir gürültüyle ve kanla kapanır. Nina şizofrenik hayallerinin de yardımıyla içindeki beyazlığı öldürür.
  İyi olan o melek Nina her şeyden vazgeçmek isterken, içinde uyanan “Siyah Kuğu”nun kaybetmeye niyeti yoktur. Çünkü artık Beyaz Kuğu sahneye, başarıya, başrole olduğu ölçüde öğretmenine de aşıktır ve onun beklediği “mükemmelliğe” mutlaka ulaşmalı ve “aşkı” yaşamalıdır. İyi seyirler…
  0

  Yorum ekle


 8. Sertan Telli'nin senaryosunu yazdığı Erhan Kozan'ın yönettiği Çakal, içimizde ve dışımızda çoğunlukla görmezden geldiğimiz, yok saydığımız ne var ne yoksa hiç çekinmeden, fütursuzca göz önüne seren bir film. Yer yer dokuz şiddetinde zelzeleyle sarsılıyor ve rahatsız oluyorsunuz. En ağır küfürlerle geçiştirilip yokmuş gibi kabul gören arka sokaklarda, tozpembe diye bir renk yok.

  İster beğenin, ister rahatsız olun, Akın başkarakteriyle gerçek hayatta yolunuzun hiç kesişmediğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Gitmediğiniz mahallelerin, geçmediğiniz sokakların kişisi olması onu sizden fazla uzak kılmaz. Çünkü hiçbir insan birden bire Akın olarak doğmaz. O bir insan evladı. Hayatın çok fazla seçenek sunmadığı coğrafyalarda adamın adımını kirli dünyaya doğru atmasının ardındı boş değildir. Bu adımda, hem içindeki yalnızlığın, hem de en baba otla ya da içkiyle geçiştirilemeyen acının mümkün olduğu kadar fiziksel ve somut bir gerçek hale büründürülerek dışa aktarılması çabası vardır. Acı içeriden acıttıkça iyileşmek mümkün değildir.
  Hayatın fazla çeşit sunmadığı bir coğrafyada yaşıyorsanız geleceğinizi belirleyecek olaylar da acımasızdır. Koşulsuz sevginin yegâne temsilcisi annenizin bir an olsun mutlu olduğunu görme şansınız, ani bir ölümle elinizden alındığında Dünya yalan olur. İlk aşkınızın sıkma başıyla sizi sadece bir damızlık olarak gördüğünü anladığınızda kaybedecek tek şey artık içinizdeki acıdır. O acıyla karşılaştığınızda, yüzünüzü ele geçirecek olan o büyük boşluk ifadesi, filmde Akın rolünü başarılı oyunculuğuyla sergileyen İsmail Hacıoğlu tarafından tam yansıtılmıştı. Filmdeki bütün oyuncular rollerinin hakkını veriyorlardı, benimsemişlerdi.
  Kahramanın iç sesi, benim sinema dilinde çok tercih etmediğim bir tarz olsa da yerinde ve etkileyici laflarla bütünselliği bozmamıştı. Aslına bakarsanız, o iç ses bana kahramanın kendi içindeki farkındalıkla, erk hayvanıyla konuşuyormuş hissini verdi. Çoğumuz bu sohbeti farkına varmadan yaparız ve iyileşir ya da iyileşmek için hastalanırız...

  Benim kendi kişisel görüşüm filmin kahramanı asla bir psikopat değil. Ona dense dense bir sosyopat denilebilir. Eh izin verin ki hiç kimse doğuştan sosyopat doğmaz. Bu şizofren ve paranoyak toplumsal bilincin, bireyin üzerine üzerine gelip, onu içten zapt etmesiyle ilgili bir durumdur. Kuşkusuz dış mihraklar tarafından yağlar ballarla beslenilmekte olan bir sistemin göbeğinde yaşarken, içimizdeki "kötü"yü görmemezlikten gelerek ya da yok sayarak ortadan kaldıramayız. Dünya henüz ermişlerin dünyası değil. En azından bu yüzyılda değil. Gelecekte olur mu onu da bilmiyorum açıkçası.

  Filmi beğenmeyenler olmuştur eminim. Kibarlık kumkuması olarak, narin ve boş kafalar çarşafın altında, kuma gömülü, mutlu mesut yaşamak dururken, varoluşsal, çıplak ve somut gerçekliğe, bu kadar bozuk dile maruz bırakılmaya "ne gerek var ki" diyen çoktur. Ancak o dilin konuşulduğu ortamda geçen bir hayatın filmini yapmanın elbette başka bir yolunu bulmak da zordur. Aslında samimi olarak itiraf edebilirsek, küfür hayatın sevimsiz ve kötü tarafına yönelttiğimiz bir başkaldırı olarak da düşünülebilir.

  O dille ben taa yıllar önce David Lynch'in Mavi Kadife filminde karşılaşmıştım. Hatırda kalan bir özellikti. Zaten o çıt kırıldım bakış açısı insanı tahriş edip kaşındıran Kim Ki Duk filmlerinden de haz etmez pek; Tarantino'dan da tırsar. Oysa, kültürün, dinin ve sistemin yarattığı kişisel iç taaruzları şiir gibi anlatır Kim'in sineması. Çakal filminde, Akın'ın çalıştığı atölyedeki ustası da aslında bir tür "bilge" kişiliği temsil eder gibiydi bu açıdan. Bunun edebiyatta, romandaki karşılığı olarak da bana Yusuf Atılgan ustamı çağrıştırdı; ki hoştu.

  Film Sertan Telli'nin ve Erhan Kozan'ın ilk sinema çalışması olarak bakıldığında iyi bir iş çıkmış diye düşündürüyor. Sanırım her ikisi de ayrıntıcı bir sinema ve hayat gözlemcisi olmalı. Tabii ben yine her filmdeki ters köşeleri fark etme derdim sayesinde, kötülüğün içindeki umudu yakaladığımı düşünüyorum. Çıkmayan candan umut kesilmez. Ki sanıyorum, kahramanımız kendisine "Çakal" denilmesine ne kadar uyuz olsa da, aslında içinde bir yerlerde, hayatın gecesinin bilgesi olan bir erk hayvanıyla buluşur gibi, onu hayata bağlayan o çakalla tanışıyor eninde sonunda... 
  Feryal Çeviköz


  0

  Yorum ekle


 9. John Scalzi;
  Yaşlı Adamın Savaşı,
  Hayâlet Tugay,
  Son Koloni ve Zoe'nin Öyküsü

  Sosyokurgu bir roman

  Şayet siz de klasikleri haydi haydi hatmetmiş ve kurgubilim, fantastik, polisiye türü romanların da hayranıysanız; Scalzi'nin Yaşlı Adamın Savaşı romanını okuduktan sonra, içinizde öteki romanlarını okumak için büyük bir istek oluşacaktır. Bence Bilimkurgu türü romanların hepsine “ucuz saynsfikşin” yakıştırması yapmak büyük bir haksızlık olur. Çağdaş ve iyi bir yazar John Sacalzi. Hikâyelerin hepsi tek başına farklı bir tadı barındırsa da, kitapları okurken, sırayı takip etmenizde yarar var; Yaşlı Adamın Savaşı, Hayâlet Tugay, Son Koloni ve henüz yayınlanan, benim de daha okuma mutluluğuna erişemediğim Zoe'nin Öyküsü.

  Scalzi romanlarında sadece bilimi, zamanı, uzayı bükmekle kalmıyor; aynı zamanda sosyolojiyi, felsefeyi ve ırkçılığı da büküyor ve benim tabirimle“sosyokurgu” yapıyor. Ve romanların, iskeletlerinin omurgalarından biri ırkçılık karşıtlığı. Üstelik tüm bunları, karısına gerçekten aşık bir adamın yaşadıkları çerçevesinde yapıyor ve siz de, “onca hengâmenin arasında” kahramanın; o aşkı, her koşulda nasıl da sonsuzlaştırdığına, vazgeçmediğine şahitlik ediyorsunuz. Üstelik, aşkın, kaderi nasıl belirleyici bir rol oynayabildiğini de hissediyorsunuz. Hatta emin olun, yer yer gözleriniz dahi dolabilir.
  Film olmaya oldukça aday bir görsel anlatım içerdiğini de eklemeden geçemem doğrusu...

  Bir de; sakın ha kitabı, Sacalzi'nin, sonsöz gibi yazdığı teşekkür notunu okumadan kitaplığa kaldırmayın. İçtenlikle yazdığı aşikar olan yazı, öyle bir yazarın karısı olmak da hoştur diye düşündürtüyor.

  Feryal Çeviköz

  İthaki Yayınları


  0

  Yorum ekle

 10.  'nda yazdığım kitap yazısı.  Tek mülküm kalemim, en büyük "lüküs"üm okumak ve yazmak...

  O Pera'daki Hayâlet hakkında; Ekşi'ye şöyle yazdım; “şahsım da olabildiğince mülksüz ve sivil bir şair olarak devri alemde bulunduğumdan; ben yetip yetişip, ortalıklara çıkıp da edebiyat çevresiyle tanışmaya vakıf olamadan kefen giymiş olduğu için epey hayıflandığım çok müstesna kişidir; hayalet oğuz; oğuz halûk alplaçin. onu anlatan bu kitabı oku, oku bir daha oku bıkmazsın...”

  Gerçekten öyle. İki kere okudum. Arada dönüp dönüp yeniden bakıyorum. Hem etkileyici hem de eğlenceli bir hayatın kitabı. Bence, kimisine sadece okumak ve yazmak yetebilir. Yaşarken tek mülkü üstüne giydiği iki üç parça esvap; cebine sıkıştırdığı bir not defteri ve kalem; ve bir de okuduğu kitap; olabilir. Oğuz Halûk Alplaçin de öyle bir adam. Yersiz yurtsuz bir göçebe edebiyatçı; yazar, çevirmen, şair, sanatçı ve "sıkı" bir adam.

  Yaşarken çoğu kişiye belki de yaka silktirtecek şekilde davranmış. Çünkü düzen insanları için alışılmış ya da katlanılabilecek bir hayat sürmemiş. Tek sorumluluğu okumak ve yazmak. Bunu yaparken de gerekenleri temin etmek için paranın nereden aktığını pek önemsememiş. Bence çok onurlu bir hayatı doya doya yaşamış. Ahmet Oktay; "Hayalet Oğuz, her şeyi hiçbir şey, hiçbir şeyi de her şey olarak yaşadı" diyor kitapta... Ayrıca Epigraf'ta yer alan yazıda; Tezer Özlü pek güzel anlatmış; http://epigraf.fisek.com.tr/?num=714

  O Pera'daki Hayâlet onu yakından tanıma şansını tatmış edebiyatçılar tarafından kotarılmış bir "Yaşantı" hikâyesi. Sezer Duru ve Orhan Duru'nun yayına hazırladığı kitap YKY'den. Ben 3. Baskısını okudum. Oğuz, bu kadar ironik bir biçimde; öldükten sonra hakkındaki kitap sayesinde, gıyabında para kazandığını öte alemden izliyorsa kıs kıs gülüyordur ve kesin yanında şair Ece Ayhan vardır.

  Feryal Çeviköz
  feryalcevikoz.blogspot.com


  O Pera'daki Hayâlet
  Oğuz Halûk Alplaçin'in (Hayâlet Oğuz)
  İnanılmaz Yaşamöyküsü ve Yapıtları
  Hazırlayanlar: Sezer Duru-Orhan Duru
  Tür: Yaşantı
  YKY
   3. Baskı (10 Lira)


  0

  Yorum ekle

Yükleniyor